понеделник, 24 декември 2012 г.

Костурски край - Жупанишча


Жупанишча/Жупанища,Жупаница/ дн. Άνω Λεύκη

Селото е разположено в Костурската котловина, в южното подножие на пл. Саракина и отстои на 5 км западно от  Костур и на по-малко от км северно от Орман.                                                                                                                                                                           
При преброяването от 2001 г. селото е представено като съставно в тогавашната община (дем) Св. Троица (Агия Триада), префектура Костур (Кастория).
За първи път селото се споменава в Османските данъчни регистри от средата на ХV в. под името Жупанище, в които са посочени имената на 18 глави на семейства и двама неженени. Общият приход, който носи селото за Османската хазна е 1520 акчета.
В края на ХV в. в Османските архиви отново се среща името му, като в него тогава живеят 60 семейства.
В "Етнография на вилаетите Адрианопол, Монастир и Салоника", издадена в Константинопол през 1878 г. и отразяваща статистиката на мъжкото население от 1873  г., Жупаница е посочено като село с 95 домакинства и 307 жители българи.
В статистиката на Шинас от 1886 г. за селото се споменава, че в него живеят 120 християнски семейства, в селото има църква, училище и ханове. Много зеленчукови градини и три воденици.
То е посочено и в картата на Генералния щаб на Австро – Унгарската армия с името си.
В спомените си Г. Марков посочва, че през 1890 г. започва да работи българско училище в селото.
Според статистиката на В. Кънчов от 1900 г. Жупанища има 630 жители българи християни и спада към областта Корешча. Г. Марков уточнява, че селото спада към т.нар. Долна Корешча, докато според разпоредбите на революционната организация (ВМОРО) се числи към Нестрамколският район.
Според сведения на поп Аргир в началото на века в селото е имало 100 семейства.
Драгумис споменава, че селото е било чифлик на Омер бей.
Част от населението на Жупанишча минава под върховенството на Българската екзархия още през 1893 г.
Според сведения на самата Гръцка Патриаршия църквата в селото е била поделена в богослужебно отношение между екзархисти и патриаршисти в периода между 1894 – 1900 г.. От 1900 г. тя е била заета изцяло от екзархистите.
В спомените си Г. Марков споменава, че в революционно отношение, цялото село е било закълнато според устава на ВМОРО, още през 1900 г. от влязлата чета в селото. Първите нейни членове са Н.Суков, К. Зисов и Тольо Теохаров, от 1895 г.
В дневника си срещу 26 март 1903 г. Драгумис е записал, че в присъствието на Чекаларов е бил свален свещеника – учител Василий и на негово място бил поставен Константин от Четирог. Този запис в дневника идва в резултат на изпратено му писмо от владиката Германос Каравангелис с дата 18 март с.г.
По време на Илинденското въстание от селото се включват 80 въстаници, които са били добре въоръжени, като личното оръжие е било закупено със собствени средства. Те вземат участие в почти всички по-важни сражения по време на въстанието.
На 4.VІІІ.1903 г илявето от с.Сливени заедно с башибозук от всички околни помашки и албански села в полето тръгнали за селото.Селяните като видели,че се приближава войска изпратили четирима човека да ги посрещнат извън селото.Но пратениците били изклани, и нападателите нахлули в селото и старателно задигнали цялата намерена покъщина из домовете и я откарали със селските каруци към родните си села.След това селото било подпалено.Опожарена била и черквата “ Св.Петка”.                                                                                                             По данни на секретаря на Екзархията Д.Мишев през 1905 г. в селото има 520 българи екзархисти и 224 българи патриаршисти- гъркомани, като в селото работят българско и гръцко училище с по един учител. Учениците в екзархийското са 39 деца, а в гръцкото 18.
Гръцката  статистика от 1905 г. представя селото като смесено гръцко-българско с 300 жители гърци и 400 българи.
През 1905 г. гръцка чета убива 6 от 8-те жупанчени тръгнали на гурбет за Гърция край с. Скумско.
Във в. „Емброс” от септември 1906 г. има сведение за нападение над селото на 3 с.м. от андартската чета на Лазос ( Лазар Апостолов), която успяла да залови и убие много жени. Да постигне по – големи успехи и попречила появилата се турска част, което накарало „храбреца” Лазос със хората си да се оттегли в горите.
На 22 февруари 1907 г. в селото загива легендата на Костурския край Димитър Панджуров ( Митре Влаха)
Във в. „Емброс” от 25.март 1907 г. се появява съобщение, че в селото е влязла четата на Атанас Кършаков и е наказала четирима мъже и една жена обвинени като предатели относно гибелта на М. Влаха. В спомените си Г. Марков посочва, че това наказание е станало по разпореждането на районния войвода Пандо Чулков, който бил разпоредил да бъдат открити предателите и наказани. Според самият Марков, наказаните лица не са били виновни за гибелта на М. Влаха.
На 23 май 1907 г. хората на Вардас извършват убийство над мухтаря на селото в близост до Костур.
Според Георги Константинов /Бистрицки/ Жупанища преди Балканската война има 100 български къщи. Учителят  Г. Райков посочва една завишена цифра от 200 къщи.                                                                               
По време на Балканската война 16 човека от селото вземат участие в редовете на МОО.
След Балканските войни Жупанишча попада в пределите на Гъриция.
Според списъка от 1913 г. в селото живеят 557 човека, като съотношението между мъже и жени е 278/279.
През 1918 г. селото е обявено за общински център, към който спадат  селата Орман и Тиквени.
Милойевич представя селото като заселено от славяни – християни, разполагащо със 120 къщи.
Според преброяването от 1920 г. в селото живеят 483 жители, като съотношението между мъже и жени е 198/285.
След 1919 г. 14 жители на селото емигрират в България по официален път. Михаелидес счита, че девет семейства се изселват в България и са ликвидирани техните имотни отношения.
В селото са извършени 18 политически убийства.
През 1927 г. селото е прекръстено на Ано Левки.
Според преброяването от 1928 г. с. Ано Лефки живеят 471 човека, като съотношението между мъже и жени е 217/254. В селото не се е заселвал бежанец след 1922 г.
Статистиката от 1932 г. представя селото със 90 семейства.
Според преброяването от 1940 г. населението е 507 човека като съотношението между мъже и жени е 249/258. Сградният фонд на селото е 174 сгради.
В статистиката от 1945 г. са посочени селата Жупанишча и Орман в едно като населението общо е 732 човека, от които 700 са славяноговорящи.
По време на Гръцката гражданска война част от жителите на селото го напускат, 30 души са убити. 40 човека са били преследвани за своите демократически идеи и са били принудени да напуснат страната. 15 семейства емигрират в социалистическите страни. От комунистическите части извън страната от селото са изведени 71 деца бежанци  
Според преброяването от 1951 г. в селото живеели 155 човека.
По – късно населението на селото е преселено в Орман и Костур.
Надморската височина, на която е разположено селото е 800 м.

В спомени, документи, книги и в интернет сайтове като жители на това село се споменават следните лица:

Алвану, Парашкеви – измъчвана, бита и лежала в затвора по време на Гражданската война, защото е била член на ЕЛАС. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Алекса - споменава се като жител на селото и глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в.. / виж: Опширни пописни дефтери…, с.85./
Анастасов (Анастасиос), Никола - член на гръцката организация в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Андреев, Сидер – роден през 1848 г.; застрелян при разграбване на селото по време на Илинденското въстание. /виж:Чекаларов, В. Дневник...,с.293./
Апостолов /Апосотилидис/, Анастас /Анастасиос/ - член на гръцката организация в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Апостолов /Апостолидис/, Димитър /Митрето, Димитриос/ - брат на поп Аргир; гурбетчия в Лариса; бил е мълчалив съучастник на въоръжаването на Костурско от Гърция в предилинденският период; завърнал се в родното си село става член на ВМОРО и член на СК; обвинен за гибелта на М. Влаха е наказан от организационната чета; според Г. Марков е невинен, макар и да е брат на поп Аргир; но според гръцките архиви е бил участник в гръцката въоръжена пропаганда и е бил член на онделение „Г” в местната организация. /виж: Чекаларов, В. Дневник..., с.40,52; Марков, Г. Хрупищсо..., с.169,173,174,180; Αφανεισ γηγενεισ…, σ.70./
Апостолов /Апотолидис/, Лазар /Лазарос,Лазо/ – роден през 1886 г.; член на гръцката организация в селото; първоначално е четник при костурския андартски капитан Аристидис Маргаритис; взема участие с него при едно от напазенията над с. Езерец; от 1905 г. е самостоятелен капитан на андартска чета; извършва нападение над родното си село на 3 септември 1906 г.; на 4.ІІ.1908 г. има сражение с четите на Киряк Шкуртов и Пандо Сидов при с. Изглибе; по времето на Балканската война съвместно с различни други андартски чети участва в спасяването на Богатско от разорение, в битката при Сятища, и по овладяването на Биглишча и Корча от гръцката армия; по време на първата световна война участва в различни операции в Северен Епир през 1916 г.; умира в Цариград.  /виж: Борбите в Македония ...,с.647; Силянов, Хр. Писма и изповеди на...,с.440; Αφανεισ γηγενεισ…, σ.71;  http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Апостолов/Апостолидис/, Наум Попаргиров – преди 1900 г. се противопоставя на засилващото се влияние на ВМОРО, за това е принуден да напусне селото; установява се в Лариса; завръща се в родния си край по настояване на гръцкия владика Германос Каравангелис през 1904 г.; става андартски четник, а по- късно помощник на Л. Апостолидис; в края на Македонската борба става свещеник, като запазва същото си име Наум. /виж: Αφανεισ γηγενεισ…, σ.71; http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Апостолов /Постолов/, Нико – роден през 1838 г.; убит при разграбването на селото по време на Илинденското въстание; според Г. Христов е убит край манастира „Св. Никола”./виж: Георгиев, В.,Ст.Трифонов ,Македония и Тракия...,с.288; Чекаларов, В. Дневник...,с.293;. Марков, Г. Хрупищко...,с. 179./
Апостолов /Апостолидис/, Ставро /Ставрос/ – андартски четник от четата на Лазар Апостолов в периода 1904 – 1908 г.; загива през април 1908 г. /виж: Αφανεισ γηγενεισ…, σ.71./
Апостолов /Апостолидис/, Х. - лежал в затвора по време на Гражданската война, защото е бил член на ЕЛАС. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Аргиров, Владко - по време на Балканските войни служи в 1 рота от 8 Костурска дружина при МОО;15.Х.1912 – 10.VІІІ.1913. /виж: Архивни справочници,т.9, Македоно...,с.51./
Аргирова /Аргириади/, Поликсени – измъчвана, бита  и лежала в затвора по време на Гражданската война, защото е била  член на ЕЛАС. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Арнаудов, Иван – роден ок.1833 г.; убит от турците при с.Апоскеп по време на Илинденското въстание./виж: Георгиев, В.,Ст.Трифонов ,Македония и Тракия..., с.288./
Атанасов, Коста – роден през 1890 г.; по време на Балканските войни служи в 6 Охридска дружина при МОО; 2.ХІ.1912 – 10.VІІІ.1913 г. /виж: Архивни справочници,т.9, Македоно...,с.66./
Бале - споменава се като жител на селото и глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в.. / виж: Опширни пописни дефтери…, с.80./
Безова, Лефтера - инквизирана през май 1945 г. при третото нападение над селото. /виж: Даскалов, Г. Между реваншизма на Атина,..., с. 33./
Безова /Безиу/, Олимпия - измъчвана , бита и лежала в затвора по време на Гражданската война, защото е била член на ЕЛАС. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Безов /Безос/, Х. – измъчван,  бит и лежал в затвора по време на Гражданската война, защото е бил член на ЕЛАС. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Бицекис, Н. - измъчван и бит по време на Гражданската война, защото е бил член на ЕЛАС; емигрирал от страната. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Бойкос, М – лежал в затвора по време на Гражданската война, защото е бил член на ЕЛАС. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Бойкос, П. - измъчван и бит по време на Гражданската война, защото е бил член на ЕЛАС. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Василев, Васил – роден през 1892 г.; по време на Балканските войни е в четата на Васил Чекаларов; 20.ІХ.-20ХІІ.1912 г. /виж: Архивни справочници,т.9, Македоно...,с.109./
Влахов /Влахос/, А. – измъчван, бит и хвърлен в затвора по време на Гражданската война, защото е бил член на ЕЛАС. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Влахов /Влахос/, П. - измъчван и бит по време на Гражданската война, защото е бил член на ЕЛАС. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Влахова /Влаху/, Елени – измъчвана, бита и лежала в затвора по време на Гражданската война, защото е била член на ЕЛАС. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Гечов / Гичов /, Кольо – член на ВМОРО; член на СК на ВМОРО, убит по подозрение, че е предал на турските власти, за присъствието на М. Влаха в селото; наказан със смърт през март 1907 г../ виж: Чекаларов, В. Дневник..., с.52; Марков, Г. Хрупищко...,с. 219./
Гечов /Генчов/, Костадин – избягал в България, за да се спаси от преследванията на хората на Каравангелис. /виж: Георгиев, В. Ст. Трифонов, Гръцката и сръбската...,с.30./
Георгиева, Мария – активен член на ВМОРО; обесена от андартите през 1906 г. / виж: Силянов, Хр. Освободителните…,т. II, с.575./
Гешов, Коле – роден 1858 г; изпратен от съселяните си като делегат да пресрещне настъпващата турска войска и башибозук по време на Илинденското въстание; заклан. /виж: Георгиев, В.,Ст.Трифонов , Македония и Тракия...,с.288./ # възможно е тази информация от тоз източник да се отнася и за Коле Нольовски, единственото, което ме възпря да ги отъждествя, разликата в годините на раждане.
Гиров, Нако - селски рървенец; един от хората, които поставят основите на националноосвободителното движение в родното си село; като кмет на селото е убит от гръцки терорист в Костур през май 1907 г.на чаршията. /виж: Марков, Г. Хрупищко...,с.165,178-179,180./
Гогов /Гогас/, В. - измъчван и бит по време на Гражданската война, защото е бил член на ЕЛАС. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Гогов, Георги - четник в околийската чета преди и след въстанието; по време на Илинденското въстание е помощник войвода. /виж: Марков, Г. Хрупищко..., с.168,184-185./
Гогов /Гочов/, Дине Наков– изпратен като делегат от съселяните си да пресрещне настъпващата войска по време на Илинденското въстание; заклан; бил роден ок.1848 - 1853 г./виж: Георгиев, В.,Ст.Трифонов ,Македония и Тракия...,с.288; Чекаларов, В. Дневник...,с.293;. Марков, Г. Хрупищко..., с.179/
Гон - споменава се като жител на селото и глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в.. / виж: Опширни пописни дефтери…, с.80./
Грацарис, А. - измъчван и бит по време на Гражданската война, защото е бил член на ЕЛАС. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Грацарис, Д. – емигрирал от страната по време на Гражданската война. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Гюрко - споменава се като жител на селото и глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в.. / виж: Опширни пописни дефтери…, с.80./
Гямов, Христо – пристигнал в България като гурбетчия, но се включва в редовете на ВМОК; взема участие в събитията от 1895 г. като се включва в отряда на Борис Сарафов; загива като четник през 1897 г. в Пирин. /виж: Марков, Г. Хрупищко..., с.168,179,184./
Далов, Атанас - селски рървенец; кмет; екзархийски съветник при Българската митрополия в костур; един от хората, които поставят основите на националноосвободителното движение в родното си село. /виж: Марков, Г. Хрупищко...,с.165,180./
Далов, Киряк /Кирияко, Кузо / Атанасов – роден през 1889 г.; ученик; заклан при разграбването на селото на 4.VІІІ.1903 г./виж: Георгиев, В.,Ст.Трифонов ,Македония и Тракия...,с.288; Чекаларов, В. Дневник...,с.293; Марков, Г. Хрупищко..., с.179./
Далова, Гямовица - убита от андартите през 1906 г. под селото./виж: Марков, Г. Хрупищко...,с. 179./
Далова, Султа Ат. – наказана от ВМОРО за блудство през март 1907 г. ./виж: Марков, Г. Хрупищко...,с. 219./
Дельов /Делов/, Насо – роден през 1843 г.; застрелян от башибозушките части при потушаването на Илинденското въстание./виж: Чекаларов, В. Дневник...,с.293; Марков, Г. Хрупищко..., с.179./
Дельова, Мита – инквизирана през май 1945 г. при третото нападение над селото. /виж: Даскалов, Г. Между реваншизма на Атина,..., с. 33./
Диамантис, Д. – измъчван, бит и лежал в затвора по време на Гражданската война, защото е бил член на ЕЛАС. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Димо - споменава се като жител на селото и глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в.. / виж: Опширни пописни дефтери…, с.80./
Доно – по време на Илинденското въстание четник от наказателната чета на Н.Кузинчев./виж:Ипр.,1983,кн.3,с.129./
Дуко - споменава се като жител на селото и глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в.. / виж: Опширни пописни дефтери…, с.80./
Дуцов, Георги Вангелов – роден през 1927 г.; подпомагал партизанското движение по време на Втората световна война; секретар на ЕПОН; куриер на ГЩ на ДАГ; емигрира в края на Гражданската война в Грузия, а по – късно в Узбекистан, СССР; през 1991 г. се заселва в Тетово, а по – късно се премества в Скопие. /виж: Македонско сонце, бр. 676, 15.6.2007, с. 44-45./
Жежов /Жеков/,Търпо /Тръпко/ Мелов /К./ – роден през 1833 или 1843 г.; убит от башибозука по време на Илинденското въстание при опожаряването на селото./виж: Георгиев, В.,Ст.Трифонов , Македония и Тракия...,с.288; Чекаларов, В. Дневник...,с.293; Марков, Г. Хрупищко..., с.179./
Зисова /Зисиу/, Василики – измъчвана, бита и лежала по време на Гражданската война, защото е била член на ЕЛАС. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Зисова /Зисиу/, Елизабет – измъчвана, бита и лежала в затвора по време на Гражданската война, защото е била член на ЕЛАС. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Зисов, Васил – роден през 1891 г.; по време на Балканските войни  е в Костурската съединена чета;20.ІХ.-20.ХІІ.1912 г; награден с бронзов медал. /виж: Архивни справочници,т.9, Македоно...,с.269./
Зисов, Кольо – един от първите членове на ВМОРО в Костурско, още през 1895 г. в Солун; по професия е дограмаджия; взел участие в подоготовката и провеждането на Илинденското въстание. /виж: Марков, Г. Хрупищко...,с.220./
Изидов, Васил - по време на Балканските войни  е в Костурската съединена чета;20.ІХ.-20.ХІІ.1912 г. /виж: Архивни справочници,т.9, Македоно...,с.306./
Йорги - споменава се като жител на селото и глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в.. / виж: Опширни пописни дефтери…, с.80./
Йорго - двама човека с такова име се споменават в османските данъчни регистри от ХV в. като жители на селото. / виж: Опширни пописни дефтери …, с.80./
Капсимали, Евтерпи - лежала в затвора по време на Гражданската война, защото е била член на ЕЛАС. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Капсималис, А - измъчван и бит по време на Гражданската война, защото е бил член на ЕЛАС. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Кирязов, Наум – роден през 1878 или 1881 г.; убит от башибозука при разграбването на селото по време на Илинденското въстание./виж: Георгиев, В.,Ст.Трифонов , Македония и Тракия...,с.288; Чекаларов, В. Дневник...,с.293./ # това име може да бъде евентуално с това на Наум Чачов, вакар, че там Г. Христов посочва, че е убит в Апоскеп.
Кляшев, Димитър – по време на Илинденското въстание е войвода на една от Жупанските селски чети. /виж: Марков, Г. Хрупищко..., с.168,182./
Кляшев, Христо - пристигнал в България като гурбетчия, но се включва в редовете на ВМОК; вцема участие в четата ръководена от кап. Ал. Проогеров. /виж: Марков, Г. Хрупищко..., с.168,184./
Койо - споменава се като жител на селото и глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в.. / виж: Опширни пописни дефтери…, с.80./
Койос - споменава се като жител на селото и глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в.. / виж: Опширни пописни дефтери…, с.80./
Коловски, Мельо – убит от турският аскер в с. Апоскеп, като намерил подслон след опожаряването на селото. /виж: Марков, Г. Хрупищко...,с. 179./
Кольов, Зисо - убит от андартите през 1905 г. отивайки на жетва в Гърция./виж: Марков, Г. Хрупищко...,с. 179./
Крано - споменава се като жител на селото и глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в.. / виж: Опширни пописни дефтери…, с.80./
Лазарос, К. - лежал в затвора по време на Гражданската война, защото е бил член на ЕЛАС. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Лисичев, Кръстю – убит край с. Скунско от андартите през 1905 г., отивайки на жетва в Гърция. /виж: Марков, Г. Хрупищко...,с. 179./
Лисичков, Михаил - член на МБРК; участвал в общото събрание в Костур на 20.VІ.1943 г. /виж: ИДА,т.94,с. 74./
Лисичов, Атанас /Насо/ - четник в околийската чета преди и след въстанието; по време на Илинденското въстание е помощник войвода; убит от гръцки андарти, както работил на нивата си през 1907 г. /виж: Марков, Г. Хрупищко..., с.168,178,180,184-185./
Макалчев / Мекаловски /, Кузо / Кръсто / – роден през 1843 г.; убит при с. Апоскеп по време на Илинденското въстание./виж: Георгиев, В.,Ст.Трифонов ,Македония и Тракия...,с.288; Марков, Г. Хрупищко...,с. 179./
Макалчев /Макалчис/, К. – измъчван, бит и лежал в затвора по време на Гражданската война, защото е бил член на ЕЛАС. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Макалчев /Макалчис/, Н. – измъчван,  бит и лежал в затвора по време на Гражданската война, защото е бил член на ЕЛАС. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Макрис, Христос –  според спомените на Вардас е андартски четник, който е загинал по време на Македонската борба 1904 – 1913 г.; но е бил кмет на Хрупишча (Аргос Орестико) в периода 1918 – 1920 г.; през 1943 г. по време на Втората световна война и окупацията на Гърция лежи в затвора, където според гръцките историографи изпратен от българите. /виж: Αφανεισ γηγενεισ…, σ.71./
Мангов, Вангел – роден през 1912 г.; брат на  А. Мангова; основното си образование получава в родното си село; учи в гимназията в Костур и с. Цотил, където възприема комунистическите идеи, заради което е изключен от гимназията; взема участие в предизборните агитации на ГКП през парламентарните избори от 1933 и 1936 г.; по време на управлението на Метаксас е осъден на 9 месеца затвор; взема участие в Итало-Гръцката война; през 1942 г. е арестуван и осъден на 11 месеца затвор, заедно със семейството си, където умира детето му; след освобождаването си става се включва в редовете на ЕЛАС; през 1944 г. е полткомисар на на Първи (костурски) батальон в Първа егейска ударна бригада; член на НОФ;по време на Гражданската война е командир на партизанска единица в Костурско; на 26.3. 1947 г. е арестуван край Сливенсия манастир; убит е при опит за бягство като обезглавеното му тяло е било хвърлено в р. Бистрица, а главата му е била разнасяна от противниците из Костурско. /виж: Македонско сонце, бр. 663, 16.3.2007, с. 46-47; http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html; http://www.pollitecon.com/html/freedom_fighters/Mangov_Vangel.htm./
Мангов /Магос/, В. – измъчван, бит  и хвърлен в затвора по време на Гражданската война, защото е бил член на ЕЛАС. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Мангов /Магос/, Г. - измъчван и бит по време на Гражданската война, защото е бил член на ЕЛАС. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Мангова, Ана – родена през 1925 г.; член на ЕПОН; от 1946 г. се включва в Гражданската война на страната на ДАГ; завършва офицерска школа; участва в сформирането на младежкото подразделение „ДЕЛТАМИ”; ранявана е на два пъти по време на войната; емигрира в Унгария през 1949 г. /виж: Македонско сонце, бр. 663, 16.3.2007, с. 46-47./
Мангова, Дашовица - убита от андартите през 1906 г. под селото./виж: Марков, Г. Хрупищко...,с. 179./
Мангова, Сона Д. убита от андартите през 1906 г. под селото./виж: Марков, Г. Хрупищко...,с. 179./
Мангова /Магова/, Софа – разказала обичаи от  родното си село. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Манко - споменава се като жител на селото и глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в.. / виж: Опширни пописни дефтери…, с.80./
Мишайков, Аргир/Гиро/ Николов – за тази личност сведенията са противоречиви, според едни е четник от Апоскепската селска чета; а според Г. Христов е войвода на една от жупанските селски чети по време на Илинденското въстание; загинал в сражението над с.Апоскеп с турската войска на 30.VІІІ.1903 г.; погребан в братската могила в селото./виж: Дневници и спомени..., с.76,80; Ил. Илинден, 1928, кн.1, с. 8; Дневник на костурския войвода...,с.100,147; Марков, Г. Хрупищко...,с.168,179,182-183./
Наков, Йордан – роден през 1890 г.; по време на Балканските войни  е в 1 рота от 6 Охридска дружина на МОО; в Сборната партизанска рота , 1.Х.1912 – 5.VІІ.1913 г.; убит край с.Айтос, Леринско./ виж: Архивни справочници,т.9, Македоно...,с.479./
Наумов, Андон/Антон/ - по време на Балканските войни  е в Костурската съединена чета; 20.ІХ.-20.ХІІ.1912 г.; най – възрастният от всички четници. /виж: Архивни справочници, т.9, Македоно...,с.483; Силянов, Хр. Писма и изповеди на...,с.541./
Николас - споменава се като жител на селото и глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в.. / виж: Опширни пописни дефтери…, с.80./
Николов, Мито – роден през 1891 г.; по време на Балканските войни  е в Костурската съединена чета; 20.ІХ.-20.ХІІ.1912 г. /виж: Архивни справочници,т.9, Македоно...,с.508./
Николов, Тодор – роден през 1887 г.; по време на Балканските войни  е в Костурската съединена чета; 20.ІХ.-20.ХІІ.1912 г.; награден със сребърен медал. /виж: Архивни справочници,т.9, Македоно...,с.514./
Ноловски /Нольовски/, Коло /Кольо/ – роден през 1828 г.; заклан от башибозука при разграбването и опожаряването на селото по време на Илинденското въстание./виж: Чекаларов, В. Дневник...,с.293; Марков, Г. Хрупищко...,с. 179./
Нольовски, Христо – убит по време на Илинденското въстание в Апоскеп. / виж: Марков, Г. Хрупищко...,с. 179./
Нунев, Ставро – роден през 1872 г.; по време на Балканските войни участва в редовете на 1 рота от 6 Охридска дружина при МОО; 1.Х.12 – 10.VІІІ.1913 г. /виж: Архивни справочници,т.9, Македоно...,с.520./
Панайотов, Наум - по време на Балканските войни участва в редовете на 1 рота от 8 Костурска дружина при МОО; 16.Х.12 – 10.VІІІ.1913 г. /виж: Архивни справочници,т.9, Македоно...,с.531./                                                               
Панов, Зисо Нолев – войвода на една от жупанските селски чети по време на Илинденското въстание; убит през май 1905 г. отивайки на жетва в Гърция, край с. Скунско. /виж: Марков, Г. Хрупищко...,с.168,177,179,182-183./
Пантел, Никола – четник в околийската чета преди и след въстанието; по време на Илинденското въстание е помощник войвода. /виж: Марков, Г. Хрупищко..., с.168,184-185./
Папалезис, К – измъчван, бит и хвърлен  в затвора по време на Гражданската война, защото е бил член на ЕЛАС. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Песайкос, А. - измъчван и бит по време на Гражданската война, защото е бил член на ЕЛАС. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Петру - споменава се като жител на селото и глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в.. / виж: Опширни пописни дефтери…, с.80./
поп  Аргир /Аргириос/ Апостолов /Апостолидис/– братовчед е на андартският войвода Лазар Апостолов; завършва гръцката прогимназия в Костур; станал е учител; на 22 г. е ръкоположен за свещеник през 1895 г. в една от Костурските черкви в присъствието на седем свещеника; освен свещеник е бил и учител в гръцкото училище в селото; според неговите спомени през 1900 г. е бил покръстен за член на ВМОРО; избиран е за член на СК на ВМОРО; в края на  1901г. му е било отправено искане от Организацията да признае Екзархията или да напусне селото; от март 1902 г. се преселва в Атина; по – късно става член на антибългарския комитет организиран от костурския владика Г. Каравангелис; един от основателите на дружество „Еленизмо”; обвинява се, че е един от предателите срещу членове на ВМОРО в Атина през 1902 г.; участник в гръцката въоръжена  пропаганда в отделение „В” на местната организация; бил е спасен от наказание според Г. Марков, заедно с братовчед си Лазар, за това че бил роднина на В. Чекаларов. / виж: Георгиев, В. Ст. Трифонов, Гръцката и сръбската..., с.29;  Тзавела, Хр. Спомени на Анастас Лозанчев..., с. 665; Чекаларов, В. Дневник..., с.40,52,66,67,72,78; Марков, Г. Хрупищко..., с.168,174,176; Освободителното движение в Македония...,т. І,с.ХХХVІ; Αφανεισ γηγενεισ…, σ.70; http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
поп Костандин – роден 1833 г;  убит в Костур по време на Илинденското въстание. /виж: Чекаларов, В. Дневник...,с.293; Марков, Г. Хрупищко..., с.179./
поп Константин Трайков – избягал по време на Илинденското въстание в България; установил се във Варна и получил енория в с. Злокучани; отказал да се върне в родния си край след дадената амнистия през 1904 г. /виж: Райчевски, Ст. Дипломатически документи...,с.33./
Попов, Христо – член на ВМОРО; наказан през март 1907 г. от чета на ВМОРО, за това, че е издал съществуващи скривалища на турската власт, след убийството на М. Влаха. /виж: Марков, Г. Хрупищко..., с.,223./
Попторльова /Постолева/, Доча/Дочка/ Никова/Нико/ – родена през 1889 г; изнасилена от 4 турци по време на потушаване на Илинденското въстание. /Чекаларов, В. Дневник...,с.283; Освободителното движение в Македония..., т.І,с.ХХХVІІІ./
Попчернов,Сидо /Сидер/– селски първенец, който отишъл да пресрещне настъпващата войска и башибозук от съселяните си; заклан по време на Илинденското въстание./виж: Георгиев, В.,Ст.Трифонов ,Македония и Тракия...,с.288; Марков, Г. Хрупищко...,с. 179./
Ристо – четник от наказателната чета на Н.Кузинчев по време на Илинденското въстание; по – късно поляк в селото./виж:Ипр.,1983,кн.3,с.129; Силянов, Хр. Писма и изповеди на...,с.455,456./
Сидов, Георги – роден през 1887 г.; по време на Балканските войни участва в редовете на 1 рота от 8 Костурска дружина при МОО; 15.Х.12 – 10.VІІІ.1913 г,награден с орден „За храброст” – ІV степен. /виж: Архивни справочници,т.9, Македоно...,с.610./
Сидов, Пандо/Пано,Панайот/ - роден през 1878 г.; завършва V клас  в българската гимназия в Битоля; от 1901 г. е нелегален; четник е при М.Влаха; по време на Илинденското въстание е войвода на Жупанишката чета; от 1907 г. е районен войвода в Костурско; през 1910 г. емигрира в САЩ; завръща се през 1912 г., за да участва във войните за национално обединение; по късно се заселва в Кърджали; депутат е в ХХІІ ОНС/1927 – 1931І; умира на 9.ХІІ.1942 г. в Кърджали./виж: в.Ардинска дума,1942,540; сп.Ил.Илинден,1928-1929, бр.2, с.10; Борбите в Македония и ...,с.862.; Силянов, Хр. Писма и изповеди на...,с.563,570, 571;Иванов,В.Отрязаната...,с.24, 30-34,38-41; Илинденско- Преображенското въстание 1903-1968,с.233; Четите..., с.99; Архивни справочници,т.9, Македоно..., с.610; Тзавела, Хр. Спомени на Анастас Лозанчев..., с. 670; Чекаларов, В. Дневник...,с. 153,154,156,157,159,177-179, 189, 243, 253,275; Дневник на костурския войвода...,с.100,111,116,117,137,144; Марков, Г. Хрупищко...,с.223./
Сискос, З. - лежал в затвора по време на Гражданската война, защото е бил член на ЕЛАС. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Сискос, К. - измъчван и бит по време на Гражданската война, защото е бил член на ЕЛАС. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Сискос, Н. - измъчван и бит по време на Гражданската война, защото е бил член на ЕЛАС. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Сиску, Елени – измъчвана, бита и лежала в затвора по време на Гражданската война, защото е била  член на ЕЛАС. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Сиску, София - лежала в затвора по време на Гражданската война, защото е бил член на ЕЛАС. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Стамат - споменава се като жител на селото и глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в.. / виж: Опширни пописни дефтери…, с.80./
Стамку, Мария – убита от Е. Котулас по време на Гражданската война, защото е била член на ЕЛАС. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Стане - споменава се като жител на селото и глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в.. / виж: Опширни пописни дефтери…, с.80./
Станков, Васил – член на ВМОРО; проявил се особено след Илинденското въстание; поради сприхавият си характер не е бил обичан от българското население; след войните емигрира в България; според Г. Христов умира през 1920 г. в Пловдивско. /виж: Марков, Г. Хрупищко..., с.183-184./
Станков /Стамков/, Доно – роден през 1875 г.; по време на Балканските войни участва в редовете на Съединената Костурска чета при МОО; 18.ІХ. – 20.ХІІ.1912 г,награден с бронзов медал. /виж: Архивни справочници,т.9, Македоно...,с.638 – 639./
Суков, Кольо – роден през 1872 г.; учи дюлгерство в Атина; търговия на строителни материали и предприемачество; един от първите членове на ВМОРО в Костурско от 1895 г.; арестуван през 1901 г. по време на Иванчовата афера, когато е осъден на  7. затвор; амнистиран през зимата на 1903 г.; участник в Илинденското въстание; след убийството на М.Влаха е отново арестуван; по време на Хуриета е канен от младотурците за обща антигръцка борба. След войните емигрира в България и се установява в Пловдив; умира през 1927 г. /виж: Марков, Г. Хрупищко..., с. 224./
Телиу, Елизабет – измъчвана, бита  и лежала в затвора по време на Гражданската война, защото е била член на ЕЛАС. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Теохаров, Апостол /Тольо/ - един от първите членове на ВМОРО от 1895 г. в Солун; по време на Хуриета е извикан да бъде за член на българо – турска комисия. /виж: Марков, Г. Хрупищко..., с. 166,182./
Теохаров, Васил Апостолов - убит от андартите през ІІІ. 1943 г. /виж: ИДА,т.94,с.55; Даскалов, Г. Между реваншизма на Атина,..., с.15 ./
Теохаров, Крум Апостолов – отвлечен от андартите през 1943 г. /виж: ИДА,т.94,с.47./
Томов, Спас /Спасе/ - по време на Балканските войни участва в редовете на Съединената Костурска чета при МОО; 18.ІХ. – 20.ХІІ.1912 г./виж: Архивни справочници,т.9, Македоно...,с.638 – 639./
Томовски, Георги – убит по време на Илинденското въстание. /виж: Марков, Г. Хрупищко...,с. 179./
Христов, Васил – роден през 1889 г.; по време на Балканските войни взема участие в 1 рота от 6 Охридска дружина при МОО и в Сборната партизанска рота; 1.Х.1912 – 5.VІІ.1913 г; убит край с. Айтос. /виж: Архивни справочници,т.9, Македоно...,с.762./
Христова, Доча – активен член на ВМОРО; обесена от андартите през 1906 г. / виж: Силянов, Хр. Освободителните…,т. II, с.594./
Чапас, Х. – измъчван, бит  и лежал в затвора по време на Гражданската война, защото е бил член на ЕЛАС. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Чачов, Димитър Т. – убит от андартите през 1905 г. отивайки на жетва в Гърция./виж: Марков, Г. Хрупищко...,с. 179./
Чачов, Насо – селски рървенец; един от хората, които поставят основите на националноосвободителното движение в родното си село. /виж: Марков, Г. Хрупищко...,с.165,180./
Чачов, Наум – убит в с. Апоскеп, където се е бил спасил след разграбването и опожаряването на селото. / виж: Марков, Г. Хрупищко...,с. 179./
Чачов, Стасо - убит от андартите през 1905 г. отивайки на жетва в Гърция./виж: Марков, Г. Хрупищко...,с. 179,180./
Чачов, Томо Т. /Ч/– останал жив при избиването на 45 жътвари потеглили на гурбет за Гърция през 1905 г. /виж : Борбите в Македония ...,с.625; Марков, Г. Хрупищко...,с. 179 ./
Чачова, Стасовица - убита от андартите през 1906 г. под селото./виж: Марков, Г. Хрупищко...,с. 179./
Шалапутов, Димитър – емигрирал в България; установил се да живее в Пловдив; прави опит да прибере двете си дъщери от Ташкент, СССР, но получава отказ през 1960 г. /виж: Даскалов, Г. Между реваншизма на Атина,..., с. 159./
Шалапутов/Шалапаутов, Шолопутов/, Търпо – роден през 1876 г.; пристигнал в България като гурбетчия, но се включва в редовете на ВМОК; бил е четник при кап. Ал. Протогеров; емигрирал е в САЩ; по време на Балканските войни участва в редовете на Съединената Костурска чета при МОО; домакин на четата; 20.ІХ. – 20.ХІІ.1912 г.; остава в родният си край след разпущането на четата. /виж: Архивни справочници,т.9, Македоно...,с.802; Силянов, Хр. Писма и изповеди на...,с.358,374,375,393,399,411; Марков, Г. Хрупищко..., с.168,184./
Шишов /Шишков,Шопов/, Васил – член на ВМОРО; куриер; изпратен да пресрещне настъпващата войска и башибозук по време на Илинденското въстание, за да измоли милост за селото, но е заклан./виж: Георгиев, В.,Ст.Трифонов ,Македония и Тракия...,с.288; Чекаларов, В. Дневник...,с. 63,293; Марков, Г. Хрупищко...,с. 179./
Шишков, Ставро -  член на ВМОРО и СК; член на СК на ВМОРО, убит по подозрение, че е предал на турските власти, за присъствието на М. Влаха в селото; наказан със смърт през март 1907 г./виж: Чекаларов, В. Дневник..., с. 67; Марков, Г. Хрупищко..., с.225./
Шишковски, Алеко – роден през 1925 г.; по време на италиано –германската окупация през 1943 г. се включва в редовете на партизанския отряд „Лазо Търповски”; после е зачислен в състава на Първа ударна егейска бригада; член е на ОК на НОФ за Костурско; по време на Гражданската война в Гърция е командир на народната милиция на с. Лъка; умира на 26.3.1948 г. /виж: Литовски, Ал. Jубилеен календар за егеjскиот дел на Македония во 2008..., с.20-21./
Шонтов /Потов/, Зисо - останал жив при избиването на 45 жътвари потеглили на гурбет за Гърция през 1905 г. /виж: Борбите в Македония ...,с.625; Марков, Г. Хрупищко...,с. 177-178./
Шопов, Христо – роден 1879 г.; четник от Костурската чета на Христо Цветков, която преди да стигне до района си трябвало да окаже помощ в Прилепско и Велешко срещу четите на сръбската пропаганда; загинал в сражението на “Ножот” на 3.VІІ.1907г./виж: Четите...,с.90./
Шуйтов, Йото /Панайот/ Янев– роден през 1863 г.; убит от башибозука при разграбването и опожаряването на селото по време на Илинденското въстание./виж: Георгиев, В.,Ст. Трифонов ,Македония и Тракия...,с.288; Чекаларов, В. Дневник...,с.293;. Марков, Г. Хрупищко...,с. 179/
Шуткова, Търповица - убита от андартите през 1906 г. под селото./виж: Марков, Г. Хрупищко...,с. 179./
Янелас, Х. - измъчван и бит по време на Гражданската война, защото е бил член на ЕЛАС; емигрирал от страната. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
144.Яно - споменава се като жител на селото и глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в.. / виж: Опширни пописни дефтери…, с.80./

Няма коментари:

Публикуване на коментар