четвъртък, 18 май 2017 г.

Ветерник /Вртеник, Верилен (?)/ дн. Βετέρνικ
 
фрагмент от картата на Австро-Унгарския ГЩ
По време на преброяването от 2001 г. е отчетено като обезлюдено село от тогавашната община (дем) Нестрам (Несторио) , префектура Костур. (Кастория).
Ветерник е разположено в северното подножие на пл. Грамос, на десния бряг на р. Бистрица.
В преиздадения Лексикографски бюлетин в Атина през 2005 г. се казва, че селото е било опустошено от албански разбойнически банди през 1769 г., заедно с други села в района на Грамос.
В края на ХІХ в. Ветерник се предполага, че е влашко село в Костурска каза на Османската империя.
В картата на Австро-Унгарския Генерален щаб е записано като Вртеник и е представено като разхвърлено село.
В статистиката на Ростковски в нахия Биглишча от Корчанската кааза е записано с. Верилен, наред със селата Божиград, Шак, Видово, Мучуришча и Капешчица. Според него селото се състои от 73 къщи и 510 жители албанци-мохамедани.
По време на Илинденското въстание отряда на Васил Чекаларов, който се спуща към областта Колоня има среща с башибозук, който по всичко изглежда да е от селото. Следователно населението или е било албанско – мюсюлманско, или влашко – мюсюлманско (ако се приеме твърдението, че е влашко). Освен с. Нъте, никое друго населено място не е известно, да е заселено с мюсюлманизирани власи в Македония. По време на Македонската борба 1904 – 1908 г. то не попада в полезрението на гръцките дейци, следователно трябва да се приеме за вярно твърдението, че населението е мюсюлманско, защото ако беше заселено с власи, едва ли щеше да бъде пропуснато и да не бъде използвано като база в борбата срещу българските села в Нестрамколско и Корешчата.
Селото също е споменато и в дневника на Кирияк Шкуртов от времето на Илинденското въстание.
В списъкът от 1913 г. направен от гръцките власти, не се среща информация да е заселено, може да се предположи, че е било напълно обезлюдено след 1903 г.
Друга информация за него до момента няма.

Нито в спомени, документи, книги и интернет пространството не са споменати имена на хора, които са били жители на това село.


Няма коментари:

Публикуване на коментар