неделя, 22 юли 2012 г.

Костурски край - с. Горенци


Горенци/Геренджи,Горинца,Горанца, Горници/
                          дн. Κορησός

Селото е разположено в географската област Пополе кол в северното подножие на разклонението на Синяк и Мурик  на 6 км източно от Костурското езеро и на 13 км североизточно от Хрупишча.                                                                                          
При преброяването от 2001 г. селото тогава е посочено като център на община ( дем) Свети Врач (Агии Анаргири), префектура Костур ( Кастория).
Според Тодор Симовски местна легенда гласи, че селото е основано от жителите на селата Саракина, Цакони и Лънтово, които са изгорени в немирните години при управлението на Али паша Янински.
Но за първи път селото се споменава от средата на ХV в. в османските данъчни регистри с 38 семейства. Приходът, който донася селото за Османската империя е 3535 акчета.
В Османските архиви от края на ХV в. се споменава под името Геренджи и в него живеят  98 семейства.
Според "Етнографията на вилаетите Адрианопол, Монастир и Салоника", издадена в Константинопол през 1878 г. и отразяваща статистиката на мъжкото население от 1873 г., в Горинца има 150 домакинства с 1 500 жители българи.
В Креснеско - Разложкото въстание от 1878-1879 г. двама човека от селото вземат участие в него.
В статистиката си Шинас през 1886 г. посочва, че в с. Горенци живеят 3000 човека, забележителностите на селото са църквата, мъжкото и женско училище, джамията, голямата чешма, хановете и две пещи за кафе.
В картата на Генералния щаб на Австро - Унгарската армия е  посочено като Горенци.
През 1889 г. Ст. Веркович го споменава под името Горанца със 123 къщи и 186 семейни двойки. Споменава и за 70 мюсюлмански къщи. Според него българите плащат над 17 000 пиастри, мюсюлманите 5300 пиастри. В селото според Веркович още имало и малко влашки и цигански къщи. Според него турците  по произход са или коняри или потурчени българи. Селяните се занимават със земеделие, търговия и различни занаяти. В селото има две черкви, с двама свещеника, една джамия и едно училище.
Според статистиката на В.Кънчов от 1900 г. в Горенци живеят 1 800 жители българи християни и 550 турци.
В картата си Контоянис посочва селото за патриаршистко с училище.
В началото на ХХ в.  християнското население на селото е разделено. По данни на секретаря на Българската екзархия Д. Мишев през 1905 г. в Горенци има 768 българи екзархисти, 1 672 българи патриаршисти - гъркомани, 180 власи и 60 цигани. В селото функционират българско основно и прогимназиално училище с 37 ученика, обучавани от двама учителя и две основни гръцки (гръкомански), в които се учат 155 деца, обучавани от трима учители. Гръцката статистика от 1905 г. представя селото като предимно гръцко с 2 080 жители гърци, 70 българи и 850 турци. В 1908 г. екзархийските семейства са 70.
В дневника си срещу дата 26 март 1903 г. Драгумис записва, че комитите прогонили гръкоманския учител в селото – К.Попгеоргиев ( К Папагеоргиу)
По време на потушаването на Илинденското въстание под натиска на свещениците и на гръцкия Костурски владика Германос Каравангелис селото се връща в лонното на гръцката Патриаршия.
На 17 май 1907 г. в с. Маврово било извършено убийство над селянин от с. Горенци, привърженик на ВМОРО.
Гръцкият печат публикува материали по повод убийството на Трайко Данданов през декември 1907 г., а също така се споменава и името на новия районен войвода  Чулков, който бил от с. Горенци.
Според председателя на българската черковно – училищна община в телеграма до Отоманския парламент през 1909 г. от 350 хпистиянски къщи 200 признават Българската Екзархия.
Според спомените на свещ. Златко Каратанасов селото е най – здравата крепост на Гръцката Патриаршия в Пополе колския район.
Според публикуваните сведения в гръцкия печат през май 1909 г. войводата Чулков насила прогонил патриаршисткия свещеник и вземал черквата с насилие.
Според Георги Константинов /Бистрицки/ Горенци преди Балканската война има 350 български и 150 турски къщи.                                                                                                            
По време на Балканската война Горенци попада в Гърция.
Според списъка от 1913 г. в селото живеят 1731 човека, от които 825 мъже и 906 жени.
През 1918 г. е обявено за самостоятелна община. На следващата година е уточнено, че селото е самостоятелна община в провинция Костур.
В 1919 г. е прекръстено на Корисос.                                                                                         
Според Милойевич в селото има 300 къщи, от които 200 са християнски, а останалите са турски.
Според преброяването от 1920 г. в селото живеят 1921 жители, от които 872 мъже и 1049 жени., а семействата са общо 471.
Между 1914 и 1919 г.  11 души от Горенци подават официално документи за емиграция в България, а след 1919 г. - 28. Според Симовски между войните 20 семейства от Горенци се изселват в България, а според Михаелидес техния брой е 26.
Според Пелагидис през 1924 г. са се изселили 75 семейства с обща численост 650 човека, за Турция, а на тяхно място са били заселени 87 бежански семейства, от които 5 от Тракия, 67 от Мала Азия и 15 от Понтос. До 1928 г. на бежанците били дадени 2790 дка земя.
Според преброяването от 1928 г. в с. Коресиа живеят 1468 жители, от които 621 мъже и 847 жени. В това число 252 бежанци, които се настанили в селото след 1922 г.
През 1932 г. в селото има 330 българофонски семейства, 30 от които с „изявено българско съзание“.
Според преброяването от 1940 г. в селото живеят 1627 жители, от които 740 мъже и 887 жени. Сградният фонд в селото е 514 сгради.
По време на Втората световна война през 1943 г. селото е нападнато от части на ЕЛАС, която успява да плени няколко милиционери от паравоенните части на „Охрана”, което предизвиква заплашване от нейна страна, ако не бъдат освободени пленниците, че ще бъдат убити 55 гърци от с. Горенци и Загоричани.
Според статистиката от 1945 г. от 1552 човека, 775 са славянофони. По време на окупацията от италианците, 165 човека са действали срещу гръцките интереси. 14 човека са се изселили за България и Сърбия.
В посмъртно издадената книга на Бл. Шклифов „На кол вода пиехме” селото много често е споменавано като Горници.
По време на Гражданската война в Гърция и малко след това ( в периода 1948 – 1950) 25 деца били изпратени от селото в лагера „Тринити” в Солун, създаден от кралица Фредерика.
Според преброяването от 1951 г. в селото живеят 1835 жители.
Надморската височина, на която е разположено селото е 930 м.

В спомени, документи, книги и в интернет сайтовете като жители на това село се споменават следните лица:

Абаджидис - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Агапалидис – семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Адамидис - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Адамова, Евгения Иванова – родена през 1928 г.; емигрира в България; установява се в Кърджали. /виж: ТДА- Ст. Загора, ф 58,оп.1,а.е.259./
Адамопулос - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Албанис – четири семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Алекса - споменава се като глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в. като жител на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ..., с.78./
Амаксов, Димитър - милиционер отвлечен от андартите през пролетта на 1943 г., за когото се поставя условие до главатарите на андартите, че ако не бъде освободен, заедно с другите пленени милиционери в срок от 48 ч. ще бъдат убити 55 пленени гърци от с. Горенци и Загоричане. /виж: ИДА,т.94,с.55,59./
Амасас - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Анастасидис – две семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Анастасиадис, Александрос – гръкоман; земеделец; доставчик на храни за гръцките въоръжени сили по време на въоръжената гръцка пропаганда в Македония; един от хората, които са посочени да им се има пълно доверие. /виж: Αφανεισ γηγενεισ…, σ.82./
Андрияс - споменава се като глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в. като жител на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ, Архив на Македониjа,Скопjе,1973, с.78./
Антониадис, И. - бит от  жандармерията или от привържениците на монархо – фашистите по време на Гражданската война в Гърция. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Антониадис, Н - бит от  жандармерията или от привържениците на монархо – фашистите по време на Гражданската война в Гърция. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Антониу -  пет семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Антониу, Николаос – участник в гръцката въоръжена  пропаганда в отделение „А” на местната организация; член на Обл.К на гръцката организация; през 1908 г. за няколко дни е в затвора, наказан за това, че иска да отнеме църквата „Св.Георги” от ръцете на Българската Екдархия. /виж: Αφανεισ γηγενεισ…, σ.82- 83./
Аргиропулос - две семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Ахиотис - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Ахранас - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Ахранис - три семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Балилас, К - бит от  жандармерията или от привържениците на монархо – фашистите по време на Гражданската война в Гърция. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Бантис – три семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Басдарас - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Бацакис - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Бациос - две семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Бациос, Х. - лежал в затвора по време на Гражданската война в Гърция. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Бацос, Х - бит от  жандармерията или от привържениците на монархо – фашистите по време на Гражданската война в Гърция. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Белегакис - девет семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Борикас - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Боцас, С. - бит от  жандармерията или от привържениците на монархо – фашистите по време на Гражданската война в Гърция. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Брентас - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Бъцев (Бъндев), Васил К. – роден през 1882 г.; гостилничар; по време на Балканската война служи в 3 рота на 4 Битолска дружина на МОО; 2.Х.1912 – 26.І.1913; убит при Шар кьой. /виж: Архивни справочници,т.9,Македоно...,с.103- 104./
Вагенас, Д. - лежал в затвора по време на Гражданската война в Гърция. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Вангелидис, А. - бит от  жандармерията или от привържениците на монархо – фашистите по време на Гражданската война в Гърция. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Василев, Васил – роден през 1892 г.; готвач; със завършено ІІІ отделение; по време на Балканската война служи във 2 рота от 9 Велешка дружина на МОО; 2.Х.1912 – 10.VІІІ.1913 г. /виж: Архивни справочници,т.9,Македоно...,с.109./
Василев, Васил Спасов – роден на 15.ІХ.1929 г.; емигрира в България; установява се в Кърджали със семейството си. /виж: ТДА- Ст. Загора, ф 58,оп.1,а.е.259./
Василев, Коста – роден 1867 г.; четник в четата на ВМОК с войвода Константин Настев, действувала в Малешевско през март 1903 г.; неотбивал военна служба. / виж: Ил.Илинден,1933, кн. 5, с. 16./
Василев, Михаил Спасов – роден на 30.VІІІ.1930 г.; емигрира в България; установява се в Кърджали със семейството си. /виж: ТДА- Ст. Загора, ф 58,оп.1,а.е.259./
Василев,Спас Костов – роден на 10.ІV.1897 г.; участник в националноосвободителните борби; преселил се в Кърджали; през 1949 г пише писмо до ЦС на СМКПД молба за подпомагане./виж: Преломни времена. Юбилеен сборник...,с.498-499; ТДА- Ст. Загора, ф 58,оп.1,а.е.259./
Василева, Анастасия Спасова – родена на 3.VІІ.1906 г.; емигрира в България; установява се в Кърджали със семейството си. /виж: ТДА- Ст. Загора, ф 58,оп.1,а.е.259./
Василева, Райна Спасова – родена на 29.Х.1932 г.; емигрира в България; установява се в Кърджали със семейството си. /виж: ТДА- Ст. Загора, ф 58,оп.1,а.е.259./
Василева, Тодорка Спасова – родена на 20.Х.1934 г.; емигрира в България; установява се в Кърджали със семейството си. /виж: ТДА- Ст. Загора, ф 58,оп.1,а.е.259./
Василиу, М. - бит от  жандармерията или от привържениците на монархо – фашистите по време на Гражданската война в Гърция. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Варсамис - бит от  жандармерията или от привържениците на монархо – фашистите по време на Гражданската война в Гърция. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./ 
Василеядис - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Васоу - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Васос, А. - принуден да емигрира след края на Гражданската война в Гърция. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Васос, Л. - бит от  жандармерията или от привържениците на монархо – фашистите по време на Гражданската война в Гърция. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Вафеядис - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Велидис - дванадесет семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Велидис, В. - бит от  жандармерията или от привържениците на монархо – фашистите по време на Гражданската война в Гърция. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Влайко - споменава се като глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в. като жител на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ, Архив на Македониjа,Скопjе,1973, с.78./
Влахос - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Влециос - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Вогиатзоглу - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Вулгарис - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Гагякас - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Георгиадис - пет семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Герг - споменава се като глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в. като жител на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ..., с.78./
Герос - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Героу - две семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Гогосис - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Гогусис - седем семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Гогусис, К. - бит от  жандармерията или от привържениците на монархо – фашистите по време на Гражданската война в Гърция. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Гогусис, М. - бит от  жандармерията или от привържениците на монархо – фашистите по време на Гражданската война в Гърция. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Госиас - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Григоров, Андон – роден през 1894 г.; готвач, по време на Балканската война служи в 1  рота от 4 Битолска дружина; 2.Х.1912 – 10.VІІІ.1913 г.;  ранен на 7.VІІІ. 1913 г.; награден с орден „За храброст” – ІV степен. /виж: Архивни справочници, т.9,Македоно...,с.184./
Гусиос, Л - бит от  жандармерията или от привържениците на монархо – фашистите по време на Гражданската война в Гърция. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Гусис - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Гюрко - двама човека с такова име се споменават в османските данъчни регистри от ХV в. като жители на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ..., с.78./
Гюро - споменава се като глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в. като жител на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ..., с.78./
Далас - три семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Далкура - две семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Дамянов, Никола - по време на Междусъюзническата война служи във 2 рота от 5 Одринска дружина при МОО; 20.VІІ.- 20.VІІІ.1913 г. /виж: Архивни справочници,т.9,Македоно...,с.198./
Данданов, Григор – роден през 1889 г.; по време на Балканската война служи в 1 рота от 6 Охридска дружина при МОО; награден с „Кръст за храброст”-ІV степен. /виж: Архивни справочници,т.9,Македоно...,с.199/
Данданов, Никола – арестуван от гръцката власт след Балканските войни и хвърлен в затвора. /виж: Николов, Т. Спомени...,с.351 ./
Данданов, Трайко /Трайчо, Тинчо/ – роден е през 1872 г.; през 1902 г. е четник при Хр.Чернопеев, а по – късно е в четата на подп. А.Янков; по време на Илинденското въстание е в състава на четата на М. Влаха; след въстанието заминава за Варна; в началота на 1904 г. се завръща с чета в Костурско и е определен за  войвода в Пополеколско; през юни с.г. е заловен и осъден на три години затвор; убит е от подкупени от гърците албанци на 29.ХІ.1907 г. /виж: Борбите в Македония и...,с.620; Николов, Борис Й. Вътрешна...,  с.42; Из архива на Гоце Делчев ...,с.603./
Дардуфов, Паскал - милиционер отвлечен от андартите през пролетта на 1943 г., за когото се поставя условие до главатарите на андартите, че ако не бъде освободен, заедно с другите пленени милиционери в срок от 48 ч. ще бъдат убити 55 пленени гърци от с. Горенци и Загоричане. /виж: ИДА,т.94,с.55,59./
Даскалакис - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Димадис, К. - принуден да емигрира след края на Гражданската война в Гърция. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Димарас - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Димарис - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Димитриадис - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Димитров, Христо - по време на Балканската война служи във 2 рота от 11 Серска дружина пр МОО; 21.Х.1912 – 10.VІІІ.1913. /виж: Архивни справочници, т.9,Македоно...,с.230./
Димитрос, Менелаос – водач на маджирска банда извършила нападение над с. Олишча на 28.VІ.1945 г. /виж: Даскалов, Г. Между реваншизма на Атина,..., с. 34./
Димос - споменава се като глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в. като жител на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ..., с.78./
Добри - споменава се като глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в. като жител на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ..., с.78./
Драговой - споменава се като глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в. като жител на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ..., с.78./
Дражо - споменава се като глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в. като жител на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ..., с.78./
Думев - член на антибългарския комитет организиран от костурския владика Г. Каравангелис. / виж: Георгиев, В. Ст. Трифонов, Гръцката и сръбската...,с.30./
Евагелидис - три семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Елайопулос - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Захос - пет семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Захос, З - бит от  жандармерията или от привържениците на монархо – фашистите по време на Гражданската война в Гърция. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Зисов,Тома – роден през 1891/1892 г .; бъчвар; кафеджия; с основно образование; по време на Балканската война е в четата на Яким Траянов, в 3 рота на 14 Воденска дружина , 1 рота на 9 Велешка дружина при МОО; 2.Х.1912 г – неизвестно . / виж: Архивни справочници,т.9,Македоно...,с.269./
Иванова, Евдокия Адамова – родена през 1878 г.; емигрира в България; установява се в Кърджали. /виж: ТДА- Ст. Загора, ф 58,оп.1,а.е.259./
Илиу - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Инцидис - две семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Йован - споменава се като глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в. като жител на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ..., с.78./
Йорко - споменава се като глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в. като жител на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ..., с.78./
Казаков, Георги Димитров – роден на 3.VІІІ.1888 г.; емигрира в България; установява се в Кърджали идвайки от Гюмерджина. /виж: ТДА- Ст. Загора, ф 58,оп.1,а.е.259./
Калас, А. - лежал в затвора по време на Гражданската война в Гърция. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Калеас - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Калеманис - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Калимана - арестуван от гръцката власт след Балканските войни и хвърлен в затвора. /виж: Николов, Т.Спомени...,с.351 ./
Калинтерис - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Камбурис - четири семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Камбурис, В. – убит от жандармерията по време на Гражданската война в Гърция.
/ виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Камбурис, Л. - лежал в затвора по време на Гражданската война в Гърция. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Камбурис, Н. - лежал в затвора по време на Гражданската война в Гърция. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Камбуров(Камбурис), Димитър (Д.) - милиционер отвлечен от андартите през пролетта на 1943 г., за когото се поставя условие до главатарите на андартите, че ако не бъде освободен, заедно с другите пленени милиционери в срок от 48 ч. ще бъдат убити 55 пленени гърци от с. Горенци и Загоричане; лежал в затвора по време на Гражданската война в Гърция. /виж: ИДА,т.94,с.55,59; : http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html../
Караманос, К. - принуден да емигрира след края на Гражданската война в Гърция.
/ виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Караматас, М. - принуден да емигрира след края на Гражданската война в Гърция.
/ виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Карамитрос - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Карйотис - две семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Караянев, Георги – милиционер отвлечен от андартите през пролетта на 1943 г., за когото се поставя условие до главатарите на андартите, че ако не бъде освободен, заедно с другите пленени милиционери в срок от 48 ч. ще бъдат убити 55 пленени гърци от с. Горенци и Загоричане. /виж: ИДА,т.94,с.55,59./
Караянис - седем семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Караянис, А. - бит от  жандармерията или от привържениците на монархо – фашистите по време на Гражданската война в Гърция. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Карпаниотис, Г - бит от  жандармерията или от привържениците на монархо – фашистите по време на Гражданската война в Гърция. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Кастиас - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Кацарос - три семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Келесис, М. - лежал в затвора по време на Гражданската война в Гърция. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Кецемендис - три семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Кириякидис - пет семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Киряков, Аргир - по време на Балканската война служи във 2 рота от 15 Щипска дружина при МОО. / виж: Архивни справочници,т.9,Македоно...,с.345./
Кирияку, К - бит от  жандармерията или от привържениците на монархо – фашистите по време на Гражданската война в Гърция. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Кисалос, В. - бит от  жандармерията или от привържениците на монархо – фашистите по време на Гражданската война в Гърция. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Козинас - две семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Козинис - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Койзинис - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Койкас - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Койо - трима човека с такова име се споменават в османските данъчни регистри от ХV в. като жители на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ..., с.78./
Кокалениос - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Кокинос - четири семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Коконидис - четиринадесет семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Коларас - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Колиас - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Колобескос, А. - бит от  жандармерията или от привържениците на монархо – фашистите по време на Гражданската война в Гърция. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Константинидис - тринадесет семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Константинидис, Г. - бит от  жандармерията или от привържениците на монархо – фашистите по време на Гражданската война в Гърция. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Контос - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Контулис - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Корендиси, А. - лежал в затвора по време на Гражданската война в Гърция. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Коренцидис - три семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Корнцис, А. - бит от  жандармерията или от привържениците на монархо – фашистите по време на Гражданската война в Гърция. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Корцелидис - две семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Коцидис - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Коста - споменава се като глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в. като жител на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ..., с.78./
Креперениотис - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Кузманов, Ламби - по време на Балканската война служи в 1 рота на 9 Велешка дружина; 2.Х.1912 – 10.VІІІ.1913; ранен на 7.ХІ.1912 г. /виж: Архивни справочници,т.9,Македоно...,с.392/
Кукуфикас - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Лазаридис - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Лазарой - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Ламбев,Филип - по време на Балканската война служи в 1 рота от 9 Велешка дружина при МОО; 1.І. – 10.VІІІ.1913 г. /виж: Архивни справочници,т.9, Македоно...,с.407./
Ласямис, К - лежал в затвора по време на Гражданската война в Гърция. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Лилиос - три семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Лиолиос - пет семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Лиолиос, М. - бит от  жандармерията или от привържениците на монархо – фашистите по време на Гражданската война в Гърция; лежал след това в затвора. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Лякис - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Мавридис - две семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Мавроматис - четири семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Мавроматидис - две семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Малас - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Мано - споменава се като глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в. като жител на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ..., с.78./
Мануел - споменава се като глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в. като жител на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ..., с.78./
Марко - споменава се като глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в. като жител на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ..., с.78./
Матракас - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Мелидис - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Мелиос - две семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Минипойлос - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Михайлидис - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Михайлов, Петър -  роден през 1872 г.; емигрира в САЩ през 1905 г.; според Димитриос Литоксоу, декларира, че е македонец. /виж:www.freewebs. com/onoma/ metanastes.htm./
Михо - споменава се като глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в. като жител на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ..., с.78./
Михой, Г - лежал в затвора по време на Гражданската война в Гърция. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Михой, Н - лежал в затвора по време на Гражданската война в Гърция. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Михопулос, Аргириос – от твърде малък има желание да се включи в гръцката въоръжена пропаганда и да участва като андарт, в четата на капитан Макрис;  върнат е от него на родителите му с претекста, че е твърде малък още. /виж: Αφανεισ γηγενεισ…, σ.83./
Михос - шест семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Мициос - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Мицос, П - бит от  жандармерията или от привържениците на монархо – фашистите по време на Гражданската война в Гърция. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Мокас - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Муратидис - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Мухаремис - две семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Нанос - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Нанциос - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Никола - двама човека с такова име се споменават в османските данъчни регистри от ХV в. като жители на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ..., с.78./
Никола – наказан от ВМОРО като предател на 10 април 1904 г. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Николаидис - три семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Николао - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Николопулос - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Никофор - споменава се като глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в. като жител на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ..., с.78./
Пайтарадис - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Пантелидис - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Папавасилиу - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Пападам - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Пападамианос - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Пападиас - три семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Папаевангелидис - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Папайоанидис - четири семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Папайоанидис, Д - бит от  жандармерията или от привържениците на монархо – фашистите по време на Гражданската война в Гърция. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Папайону - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Папакириакидис - две семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Папанагностой - пет семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Папанастасиу - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Папантос, П. - лежал в затвора по време на Гражданската война в Гърция. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Папапантос - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Папатанасиу - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Папафилипу, Анастасиос – учителят Анастасиос Папафилипу или Папакириякиди е участник в гръцката въоръжена  пропаганда в отделение „Г” на местната организация; бил е учител в гръцкото училище във Вишени по време на гръцко – турската война през 1897 г. и е бил заподозрян от турската власт; след това учителствува в с. Писодери (Леринско), където създава база в местния манастир за приемане на гръцките андарти; сътрудничи на капитаните Павлос Мелас, Каудис, Рувас и Павел Киров; до 1912 г. учителства още в селата  Чурилово и Клисура, след което се прибира в родното си село. /виж: Αφανεισ γηγενεισ…, σ.83./
Папафилипоу - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Параскевопулос - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Пасимис, К. - бит от  жандармерията или от привържениците на монархо – фашистите по време на Гражданската война в Гърция. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Петрова, Калиопа – родена на 15.ІV.1881 г.; до ІV отделение учи в родното си село; от І до ІV клас учи в Битоля, а V и VІ клас в Солунската девическа гимназия ; член на ВМОРО; учителка  в екзархийско училище в Смърдеш през 1900/1901 г и в Дъмбени през учебната 1901/1902 г.; влязла в пререкания с членове от женското дружество в Дъмбени . /виж: Чекаларов, В. Дневник...,с. 88,89./
Пиперопулос - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Пневмонидис - пет семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Пневмонидис, Х. - лежал в затвора по време на Гражданската война в Гърция. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Пневномонидов, Петър - милиционер отвлечен от андартите през пролетта на 1943 г., за когото се поставя условие до главатарите на андартите, че ако не бъде освободен, заедно с другите пленени милиционери в срок от 48 ч. ще бъдат убити 55 пленени гърци от с. Горенци и Загоричане. /виж: ИДА,т.94,с.55,59./
поп Апостол - член на антибългарския комитет организиран от костурския владика Г. Каравангелис. виж: Георгиев, В. Ст. Трифонов, Гръцката и сръбската...,с.30./
поп Дамян Филипов – бил е ръкоположен от български владика за екзархийски свещеник; през 1899 г. по Коледа под натиска на Костурския владика Анастасиос преминава към Цариградската патриаршия. /виж: Георгиев, В. Ст. Трифонов, Гръцката и сръбската...,с.14./
поп Йован - споменава се като глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в. като жител на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ..., с.78./
поп Стамат - споменава се като глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в. като жител на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ..., с.78./
Попанастасов, Иван - милиционер отвлечен от андартите през пролетта на 1943 г., за когото се поставя условие до главатарите на андартите, че ако не бъде освободен, заедно с другите пленени милиционери в срок от 48 ч. ще бъдат убити 55 пленени гърци от с. Горенци и Загоричане. /виж: ИДА,т.94,с.55,59./
Попгеоргиев, Георги - милиционер отвлечен от андартите през пролетта на 1943 г., за когото се поставя условие до главатарите на андартите, че ако не бъде освободен, заедно с другите пленени милиционери в срок от 48 ч. ще бъдат убити 55 пленени гърци от с. Горенци и Загоричане. /виж: ИДА,т.94,с.55,59./
Попгеоргиев (Папа Георгиу) К. – гръкомански учител в селото, който бил прогонен от ВМОРО в началото на 1903 г. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Попдамов, Анастас - милиционер отвлечен от андартите през пролетта на 1943 г., за когото се поставя условие до главатарите на андартите, че ако не бъде освободен, заедно с другите пленени милиционери в срок от 48 ч. ще бъдат убити 55 пленени гърци от с. Горенци и Загоричане. /виж: ИДА,т.94,с.55,59./
Попдимитров, Павел - милиционер отвлечен от андартите през пролетта на 1943 г., за когото се поставя условие до главатарите на андартите, че ако не бъде освободен, заедно с другите пленени милиционери в срок от 48 ч. ще бъдат убити 55 пленени гърци от с. Горенци и Загоричане. /виж: ИДА,т.94,с.55,59./
Попов, Георги – роден през 1890 г.; по време на Балканската война служи в 1 рота от 6 Охридска дружина при МОО; 1.Х.1912 – 10.VІІІ.1913 г.; ранен на 18.VІ.1913 г.; награден с орден „За храброст”- ІV степен. /виж: Архивни справочници,т.9, Македоно...,с.579./
Протогерос - две семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Псарос, Ф. - бит от  жандармерията или от привържениците на монархо – фашистите по време на Гражданската война в Гърция. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Псомадакис - девет семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Пурнаракис - две семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Ракоу - две семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Сабанис - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Савидис - две семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Савулидис - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Сакеларидис, Г. - бит от  жандармерията или от привържениците на монархо – фашистите по време на Гражданската война в Гърция; принуден да емигрира след това. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Салцоглидис - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Самарас - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Сапунджиев, Петър Д. – роден през 1876 г.; млекар; по време на Балканската война служи в 1 рота от 4 Битолска дружина; 2.Х.1912 – 10.VІІІ.1913 г.; награден с „Кръст за храброст” – ІV степен. /виж: Архивни справочници,т.9, Македоно..., с.603./
Сапунджиев, Тома Д. – роден през 1887 г.; млекар; по време на Балканската война служи в 4 рота от 4 Битолска дружина при МОО; 2.Х.1912 – 10.VІІІ.1913 г.; ранен на 22.VІ.1913 г.; награден с „Кръст за храброст” – ІV степен. /виж: Архивни справочници,т.9,Македоно...,с.603./
Сапунджис - три семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Сапунджис, М. - бит от  жандармерията или от привържениците на монархо – фашистите по време на Гражданската война в Гърция. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Сарис - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Сарос - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Св. Дионисий – живял през ХІV в.; основател на манастира „Дионисият” /виж: Уикипедия – Горенци./
Св. Теодосий Трапезундски – трапезундски епископ; починал 1392 г. /виж: Уикипедия – Горенци./
Св. Яков Костурски – християнски новомъченик; убит на 1 ноември 1520 г.  /виж: Уикипедия – Горенци./
Сгурос, Христос - водач на маджирска банда извършила нападение над с. Олишча на 28.VІ.1945 г. /виж: Даскалов, Г. Между реваншизма на Атина,..., с. 34./
Сидирас - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Сидиропулос - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Силиманис - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Симатас - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Синас - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Сиолас - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Сиолдас - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Скапариотис - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Скивалос - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Скипос - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Скукос, С. - бит от  жандармерията или от привържениците на монархо – фашистите по време на Гражданската война в Гърция. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Солацари - две семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Солацарис - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Сотиров, Спиро – роден през 1890 г, млекар, по време на Балканската война служи в 1 рота от 11 Серска дружина при МОО , 1.Х.1912 – 10.VІІІ.1913 г. /виж:  Архивни справочници,т.9,Македоно...,с.621./
Спиридис - три семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Спирои - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Стайко - споменава се като глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в. като жител на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ, с.78./
Станиша - споменава се като глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в. като жител на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ, с.78./
Стауропулос - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Стерчев,Тома - по време на Балканската война служи в 1 рота от 9 Велешка дружина при МОО; 2.Х.1912 г.; неизвестно . /виж: Архивни справочници,т.9, Македоно...,с.641./
Стефан - споменава се като глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в. като жител на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ, с.78./
Стилиадис, Николаос –  четник е при Вангел Георгиев (Сребренски) и подпомага с действията си гръцката въоръжена пропаганда.  /виж: Αφανεισ γηγενεισ…, σ.83./
Стоян - двама човека с такова име се споменават в османските данъчни регистри от ХV в. като жители на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ, с.78./
Стоянидис - две семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Стубос - девет семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Стубос, А. - бит от  жандармерията или от привържениците на монархо – фашистите по време на Гражданската война в Гърция; принуден да емигрира след това. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Стубу, Агелики - бита от  жандармерията или от привържениците на монархо – фашистите по време на Гражданската война в Гърция. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Стулиадис - пет семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Стулиадис, А. - бит от  жандармерията или от привържениците на монархо – фашистите по време на Гражданската война в Гърция. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Стулиадис, К. - бит от  жандармерията или от привържениците на монархо – фашистите по време на Гражданската война в Гърция. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Сютарис - две семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Сюткас - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Тагарас - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Тартуфас, Х. - лежал в затвора по време на Гражданската война в Гърция. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Тахос - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Тацопулос - четири семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Темелис - две семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Темелков(Темелис), Кузма (К.) - милиционер отвлечен от андартите през пролетта на 1943 г., за когото се поставя условие до главатарите на андартите, че ако не бъде освободен, заедно с другите пленени милиционери в срок от 48 ч. ще бъдат убити 55 пленени гърци от с. Горенци и Загоричане; бит от  жандармерията или от привържениците на монархо – фашистите по време на Гражданската война в Гърция. /виж: ИДА,т.94,с.55,59; http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Теодору - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Тодор - споменава се като глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в. като жител на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ, с.78./
Толос - четири семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Торофиас - три семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Торофиос, П. - бит от  жандармерията или от привържениците на монархо – фашистите по време на Гражданската война в Гърция. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Траянос - две семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Трандафилой - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Трихакис - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Труфонидис - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Тупнас, П. - бит от  жандармерията или от привържениците на монархо – фашистите по време на Гражданската война в Гърция. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Тускас - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Тушев, Кузо – роден през 1894 г.; готвач; по време на Балканската война служи в 1 рота от 4 Битолска дружина при МОО; 2.Х.1912 – 10.VІІІ.1913 г. /виж: Архивни справочници,т.9,Македоно...,с.738./
Филиос - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Филип - споменава се като глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в. като жител на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ, Архив на Македониjа,Скопjе,1973, с.78./
Филипидис - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Филипов д-р – брат на поп Дамян; завършил медицина в Атина; заселил се в България преди 1900 г. /виж: Георгиев, В. Ст. Трифонов, Гръцката и сръбската...,с.14./
Фициос - четири семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Хаджиатанасиу - две семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Хаджидимитриу - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Хаджийоану - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Хаджипанагис - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./

Хаджипетров, Кзма (Косма) - участник в Кресненско – Разложкото въстание през 1879 г.; взел участие във втора чета под ръководството на Павле Янев. /виж: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B0%D0%B2%D0%BB%D0%B5_%D0%AF%D0%BD%D0%BA%D0%BE%D0%B2/

Хаджисотириу - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Хаджис, Д - бит от  жандармерията или от привържениците на монархо – фашистите по време на Гражданската война в Гърция. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Хаймашев, Коста Д. – роден през 1883 г.; млекар; по време на Балканската война служи във 2 рота на 4 Битолска дружина при МОО; 2.Х.1912 – 10.VІІІ. 1913 г. /виж: Архивни справочници,т.9,Македоно...,с.754./
Халкиас, Д – бит от  жандармерията или от привържениците на монархо – фашистите по време на Гражданската война в Гърция. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Халкидис - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Хараламбос - убит от жандармерията по време на Гражданската война в Гърция.
/ виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Харизопулос - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Христидис - две семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Христидис, П. - бит от  жандармерията или от привържениците на монархо – фашистите по време на Гражданската война в Гърция. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Христидис, Т – бит от  жандармерията или от привържениците на монархо – фашистите по време на Гражданската война в Гърция. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Христиду, Евдокия – гръкоманка; взема участие за възвръщане на църквата „Св.Георги” в селото към Патриаршията, като бъде отнета от ръцете на Българската Екзархия. /виж: Αφανεισ γηγενεισ…, σ.83./

Христов, Петър - участник в Кресненско – Разложкото въстание през 1879 г.; взел участие в осма чета под ръководството на Григорий Огненов и Кара Коста Иванов; бил е дсетник. /виж: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D1%80%D0%B8% D0%B3%D0%BE%D1%80_%D0%9 E%D0%B3%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D0%B2./

Цалиос - две семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Цапос - две семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Цахадурас - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Цахалис - пет семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Целиос - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Цивитис, Г. - лежал в затвора по време на Гражданската война в Гърция. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Цигарас - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Цикритис - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Циолас - две семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Циопрас - две семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Ципос - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Цистанис, П. - лежал в затвора по време на Гражданската война в Гърция. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Цитрас, Г. - бит от  жандармерията или от привържениците на монархо – фашистите по време на Гражданската война в Гърция. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Цитрас, М. - бит от  жандармерията или от привържениците на монархо – фашистите по време на Гражданската война в Гърция. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Цитрас, С. - бит от  жандармерията или от привържениците на монархо – фашистите по време на Гражданската война в Гърция. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Циурас, К - бит от  жандармерията или от привържениците на монархо – фашистите по време на Гражданската война в Гърция. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Цифора, Анастасия – учителка в местното девическо гръцко училище;  участничка  в гръцката въоръжена  пропаганда в отделение „Г”  на  организацията в селото. /виж: Αφανεισ γηγενεισ…, σ.83./
Цифоров /Цифров/, Димитър Сидов – роден през 1892 г.; готвач; със завършен І клас; по време на Балканската война служи във 2 рота на 9 Велешка дружина при МОО; 2.Х.1912 – 10.VІІІ.1913 г. / виж: Архивни справочници, т.9,Македоно..., с.791./
Цифоров, Иван - милиционер отвлечен от андартите през пролетта на 1943 г., за когото се поставя условие до главатарите на андартите, че ако не бъде освободен, заедно с другите пленени милиционери в срок от 48 ч. ще бъдат убити 55 пленени гърци от с. Горенци и Загоричане. /виж: ИДА,т.94,с.55,59./
Цифорас - две семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Цицимидис - две семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Циципанис - пет семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Цоврас - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Цопрас - единадесет семейства, които днес живеят в селото са с тази фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Цопрас (Дзезос), Йоанис – подпомагал е игумена на Чуриловския манастир Григорий Диамантидис при посрещането на андартските чети; според гръцки свидетелства е бил едно от лицата, на които може да се има доверие. /виж: Αφανεισ γηγενεισ…, σ.83./
Цукалис - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Цунгарис, Василиос - по време на въоръжената гръцка пропаганда взема участие като андартски боец. /виж: Αφανεισ γηγενεισ…, σ.83./
Цюлкас, Константинос – роден през 1845 г.; получава основното си образование в родното си село; учи в Костур, където получава стипендия през 1875 г. и следва в Атинския университет; в периода между 1865 – 1887 г. заедно с д- р Шомов ръководят гръцкото национално движение в Костурско; през 1907 г. издава речника „Приноси към двуезичието на македонците чрез сравнение на славофонския македонски с гръцкия” в който са включени над 4000 думи, които произлизат от старогръцкия език; умира през 1915 г.; теорията му е използвана от Филирос Драгумис по време на Гражданската война в Гърция, за отдалечаване на населението от българският му корен. / виж: Уикипедия – Горенци – Константинос Цюлкас./
Чулков, Пандо – роден е през 1878 г.; със средно образование; учител; по време на Илинденското въстание е центрови войвода; след въстанието е секретар при М.Влаха, а по – късно е районен войвода в Костурско при Хр. Цветков; загива през 1913 г. в Ксанти. /виж: ИДА,1992, т.64, с.132; Борбите в Македония и...,с.871; Г.Попхристов, Революционната борба...,с.93; Николов, Борис Й. Вътрешната...,с. 188; Марков, Г. Хрупицко..., с. 144,173; http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Шипковенски, Стоян С. – роден през 1884 г.; със завършен І клас; бояджия; по време на Балканската война служи във 2 рота от 13 Кукушка дружина; 3.ІІІ. 1913 – 10.VІІІ.1913 г. /виж: Архивни справочници,т.9,Македоно...,с.805./
Шомов (Шомо,Сьомас), д-р Яни (Йоанис) – роден около 1835 г.; лекар в Костур; насъскал съселяните си да убият учителят Георги Динков и архимандрит Павел, когато дойдат в селото, за да открият българско училище; събирал сведения за турската войска, които предевал на Пихеон; починал 1890 г. /виж: Каратанасов, Зл. Черковно – училищната..., с.14; Тзавелла, Хр. Кръстникът..., с.109; Уикипедия – Горенци./
Янакас - семейство, което днес живее в селото. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
349.Яно - четирима човека с такова име, като глави на домакинства, се споменават в османските данъчни регистри от ХV в. като жители на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ..., с.78./

Няма коментари:

Публикуване на коментар