понеделник, 25 юни 2018 г.

Костурски край 2 - с. Галишча

Галишча/Голишта,Хвалишта, Халища/
                     дн. Ωμορφοκκλησιά

 
фрагмент от картата на Австро-Унгарския ГЩ
Селото е разположено в Костурската котловина, на десния бряг на р. Белица (Бистрица). На 20 км югозападно от Костур и на 8 км североизточно от Нестрам. Селото е разпръснато и всичките му къщи на времето са били строени с керпич.
При преброяването от 2001 г. селото е съставно в тогавашната община (дем) Света Троица ( Агия Триада), префектура Костур (Кастория). То граничи на северозапад с Радигоже, на север с Дреничево, на изток с Желегоже и Псора, на югоизток с Лудово,  на юг с Долени, на югозапад със Забърдени и на запад с Нестрам.
Средновековната черква "Св. Георги" в Галишча
В селото се намира черквата „Св.Георги”, която е строена през ХІ или XII в . В нея има уникален оцветен дървен барелеф на св. Георги в цял ръст (висок 290 см) от XIII в. Но според ктиторския надпис тя е построена и изографисана през 1286/7 г. със средствата на тримата братя благородници – Никифор, Йоан и Андроник Недзала.
интериор от вътрешността със барелефа на
св. Георги в цял ръст

Черквата се явява главна на стар монастир от това време. Според спомените на поп Търпо Поповски и на поп Златко Каратанасов през 1872 г. при случайно срутване на зид от черквата се разкрило хранилище на старобългарски пергаментови ръкописи, които били изгорени по заповед на костурския гръцки владика Никифор.
По всяка вероятност селото е съществувало в близост до монастира преди включването на Костурско в пределите на Османската империя.
За първи път селото се споменава в Османски пълен поименен данъчен регистър  от 1440 г. под името Хвалишта, в което живеят 68 пълни (но в списъка са посочени имената на 64) 5 непълни (или ергенски) и 1 вдовишко християнски домакинства. Макар че съставителите на сборника, да посочват за селото като неразпознато, разглеждайки номенклатурата на платените данъци, такси и налози тогава (и сравнявайки ги с тези от 1568/9 г.), не може да не направи впечатление, отглеждането на копринени буби, платения юшур за лозя и 250 медри шира. Платеният данък за воденици – 60 акчета (т.е. за 4 воденици). Срещу по-късно платените данъци за бахчи и овощни градини, през 1440 г. е платен юшур за бостанови бахчи. От друга страна имайки предвид начина, по който изписва селото Схинас, можем с твърда убеденост да кажем, че Хвалишта – Халища и Галища са едно и също село. Приходът, който селото носи на държавната хазна е 4491 акчета.
спомен от старите къщи на селото
Христо Гандев предполага, че следващото му споменаване е към края на ХV в. в Османските архиви, като Велиъка или Галичко - с 39 домакинства.
В Османските данъчни регистри от 1530 г. селото е записано като Галиште, чиято земя е включена в тимари и зиамети. Според този документ селото се състои от 210 пълни ( от които 5 мюсюлмански), 69 непълни (ергенски) домакинства. Приходът, който селото носи за държавната хазна е 27418 акчета.
Според Османски поименен данъчен регистър от 1568/1569 г. в землището на селото притежават чифлици Пири Синан, Турхан Али, Ахмед Али, Мустафа Тимур  и Махмуд Юсуф. Според този документ в селото има 171 пълни, 8 непълни (ергенски) и 5 вдовишки домакинства. Почти всички домакинства без едно пълно и едно ергенско (които са мюсюлмански) всички останали са християнски. Номенклатурата на събираните данъци, налози и такси е сравнително много по-дълъг. Наред с множеството зърнени култури се заплащат такси за бахчи и  овощни градини, лозя, отглеждане на копринени буби, за слама и трева. Лозовите масиви трябва да са били много по-големи в сравнение с 1440 г., защото приходите от събраната такса за произведена шира е 12000 акчета ( за 2400 медри). В землището на селото има 5 воденици. Интерес представлява празната графа за бащиниите. В много от населените места, в които не са регистрирани, просто не се вписва тази графа. Дали в някой по-преден пълен опис не е записано, че са станали собственост на жителите на селото, не е ясно. Но наред със запазената черква и евентуално признатите бащинии, само потвърждава вероятността, че селото е съществувало от преди Османските завоевания в областта. Друг е въпросът, дали на същото място или някъде в съседство. Имайки в предвид данните от 1440 до 1568/9 г. само така можем да обясним сведението на Пуквил, за легендата която му била разказана тук, че селото се било преселило през ХVІІ в. от Костурско в Девол, поради турски насилия. Макар и твърде противоречиво и може би неточно предадено, можем да приемем, че през ХVІІ в. ( преди 1684 г.) то се е установило край монастира.
Приходът от селото за държавната хазна през 1568/9 г. е 24500 акчета.
из днешните улици в селото запазена къща от едно време
За тогавашното време, Галишча е едно от големите населени места , жителите му са били повече от тези на Хрупишча и на Нестрам. Имайки предвид намалелите домакинства, без нормалният естествен прираст за близо 40 години говори, че част от жителите му са пренасочвани към мъртви пустеещи земи в пределите на Османската империя. От друга страна пак може би за същият период от време (от краят на ХV в. до 1530 г.) това бурно нарастване на населението, не може да се обясни само с евентуален естествен прираст, а и с докарване на работна ръка от други места, за да бъдат обработвани дадените военни ленове на спахиите.
Всички духовни лица са отбелязани като „поп” липсва „папа”, за разлика от 1440 г. Споменаването на 6 свещеника в далечната 1568 – 69 г. говори за съществуването може би на 6 енории в селото,  но дали са съществували 6 сгради за извършване на църковни обреди (черкви, параклиси), трудно може да се каже.  При толкова много свещеници, а отбелязването само на две лица, че са синове на попови (за разлика от 1440 г.), може само да потвърди тезата за преселване към пустеещи „мъртви” земи.
През ХVІ в . в Слепченския поменик се споменава като с. Галища, или може би по-точно монастира с имената на две монахини, което навежда на мисълта, че е бил вече женски, докато през 1440 г. по всяка вероятност е мъжки.
В 1684 г. селото заедно с черквата „Св.Георги” и с. Чука с монастира „Свети Архангели” са предадени на Костурския монастир „Богородица Мавриотица”. Това сведение може да се приеме единствено, като отправна точка за прекратяване съществуването на монастира поради някакви обстоятелства (изгаряне, разграбване и разрушаване, земетресение).
Кога, как и по-какъв начин се променя верския състав на населението, от почти 100% християнско, на почти изравнено християни-мюсюлмани е трудно за момента да се каже.
Пловдивската статистика представя с. Голишта с 60 български и 53 мюсюлмански къщи, а мъжкото население е от 129 българи.
спомен от старите къщи на Галишча
Според статистиката на Схинас от 1886 г. с. Халища е смесено село с 650 жители, от които 400 са православни християни и 250 турци. В селото има стара черква, но която не е византийски тип на строителство.
Веркович в своята статистика посочва, че в с. Голишта има 43 български къщи и 18 турски. В българските къщи живеят 59 семейства, като съотношението между мъже и жени е 180/170. в турските къщи живеят 103 мъже.
В статистиката си Ростковски го посочва като с. Голишта със 131 къщи, в които живеят 250 турци и 500 славяни екзархисти.
В картата на Генералния щаб на Австро – Унгарската армия селото е посочено като Галишча.
Според статистиката на В.Кънчов от 1900 г. селото наброява 600 българи християни и 160 българи мохамедани.
Относно съжителството между мохамеданите и християните в Галишча, Георги Христов ги описва по следният начин в своите спомени: „те са кротки(мюсюлманите- б.н.), тихи, трудолюбиви, но вдъхвания им от вярата фанатизъм, прави винаги да се чувстват, че са господари на положението и като такива да изискват от раята покорност, изразявана със страхопочитание в отношенията между владетели и рая. Последните да се обръщат към тях с почетната и постоянно напомващата господствуващото им положение дума „аго”, „агалари” и да ги поздравяват винаги първи с израза: „Да ти са много години аго.”
В картата си Контоянис го посочва като гръцко село.
Секретарят на Българската екзархия Д.Мишев през 1905 г. го представя със 720 жители българи екзархисти. В селото има и българско училище, в което се обучават  41 ученика, обучавани от двама учителя. Българското училище в селото започва да функционира още през 1883 г. като за първи учител е назначен Иван Шишков от с. Здрелца.
Гръцката статистика от с. г. представя селото като смесено с 228 жители гърци; 180 българи и 350 турци.
спомен от старите къщи на Галишча
Още през 1902 г. цялото християнско население се обърнало към Българската екзархия.
Според Данкин на 5 май 1903 г. турската армия убила 15 привърженици на ВМОРО от селото. На 2 септември Драгумис отбелязва в бележките си, че селото е вземало участие в Илинденското въстание.
Според плана на Костурското горско началство, при подготовката за Илинденското въстание, селото като част от територията на Нестрам-кол и Костенарията, трябва само да изпрати четници в четата на Стерйо Ташков, за водене на партизанска борба. Никъде в документи и спомени на участници в националноосвободителните борби няма сведения, мюсюлманските жители на селото, да са вземали участие при потушаването на въстанието, и за извършване на грабежи.
През юли 1905 г. седем жители на селото били убити и ограбени от непознати по време на завръщането си от пазар в гр. Хрупишча.
Под натиска на андартското движение, в гръцката преса се появява съобщение, че през месец май 1907 г. селото се е повърнало към Патриаршията. Този натиск, както от страна на гръцката въоръжена борба за Македония и така на четите на ВМОРО, довежда до търсене на спокойни и защитени места сред част от жителите на селото. Милевойевич споменава, че през същата година в Костур и в Хрупишча се преселва по едно семейство от Галишча.
Но според сведения на гърците след Хуриета от 1908 г. от общо 80 християнски семейства, останали верни на Патриаршята само 30.
Според Георги Константинов /Бистрицки/ Галишча преди Балканската война има 100 български и 50 помашки къщи.
из улиците на селото
След Балканските войни селото попада в пределите на Гърция.
Според списъка от 1913 г. в селото живеят 763 човека, от които 397 мъже и 366 жени.
През 1918 г. селото е обявено за център на община към която спадат още Дреничево и Радигоже.
Според Милойевич в селото е имало 95 християнски 55 мюсюлмански къщи всичките са славяни.
Според преброяването от 1920 г. в селото живеят 596 жители, от които 270 са мъже и 326 жени.
В статистиката изготвена от Македоно-Българският Централен Комитет в САЩ  в селото живеят 895 българи и 860 турци.
През 1926 г. селото е прекръстено на Оморфоклисия.
Според Пелагидис 40 мюсюлмански семейства с 400 човека са били изселени през 1924 г., а на тяхно място са заселени 45 семейства от Понта. До 1929 г. на заселените бежанци са били раздадени общо 2144 дка земя за обработване.
Според преброяването от 1928 г. в селото живеят 406 жители, от които 157 мъже и 249 жени, в това число и 113 бежанци.
Според статистиката от 1932 г. от 82 семейства, 81 са със славянски и албански обичаи. Тези данни съобразени с тези от 1928 и от 1945 г. будят съмнение за достоверността на някой от тях.
спомен от старите къщи на Галишча
Според преброяването от 1940 г. в селото живеят 569 жители, от които 250 мъже и 319 жени. Сградният фонд на селото е 149 сгради.
По време на германо – италианската окупация на Гърция през Втората световна война 13 жители от селото вземат участие в българската паравоенна организация „Охрана”. Липсата на сведения за раздадени средства от името на Костурското благотворително братство чрез Христо Руков през 1944 г. за подпомагане на семействата на сражаващите се в редовете на „Охрана” говори, че под натиска на разигралите се събития в района на селото от март до  октомври 1943 г., четата е престанала да съществува. По всяка вероятност трябва да се търсят сред онези 150 четници „комитаджии”, които през лятото на 1943 г. напуснали „Охрана”-та и се присъединили към партизаните, според твърдение на Минчо Фотев. Но в редовете на ЕЛАС се включват само четирима жители на селото и никой от тях не е бил по-напред член на „Охрана”.
кът от днешна Галишча
В книгата си „Вистината за Егејска Македонија” Хр. Андоновски пише, че в краят на март 1943 г. четата на Папафлесас изкарва всички мъже, жени и деца сред селото и започват да ги бият до смърт. Жените, дори били събличани голи и тогава били малтретирани. Сред битите имало дори и непълнолетни деца. Но Григориос Дикеос (Папафлесос) е герой от Освободителните борби на гръцкия народ от 1821 г. По всяка вероятност това трябва да е въоръжена чета на ПАО, съставена предимно от маджири, чийто водач взема прозвището на гръцкия национален герой.
На 26.4.1943 г. два италиански батальона подпомогнати от 2 артилерийски батареии, 8 минохвъргачки и от 250 четници на „Охрана” започват офанзива срещу партизаните намиращи се в Нестрам. По време на 4-дневните сражения наред с Нестрам пострадали и селата Стенско, Чука и Радигоже. Тъй като е използвана и авиация, може да има и пострадала някоя къща и в самата Галишча.
От 6 .7. до 16.8. 1943 г. италиански военни части от Костур, подкрепени от четите на паравоенната организация „Охрана” намиращи се в Костур, Хрупишча, Добролишча и Четирок предприемат мащабна акция за прочистване на партизанските отреди намиращи се на територията между Шкрапар – Бяла църква – Галишча - Нестрам – Чука. Според сведения на ЕЛАС по време на тази офанзива са се водили 52 сражения, от неприятеля са били убити 29 селяни, опожарени са 500 къщи, 600 селскостопански постройки, 14 училища и монастира „Св. Архангели” край с. Чука. Селото е сред едно от тежко пострадалите, според това сведение.
На 3 октомври с.г. 250 четници от „Охрана” и 300 немски войници атакували партизански позиции в районът на селата Нестрам, Радигожде и Чука.
Броят на населението се запазва същия според статистиката от 1945 г. – 569 човека, като 280 са славяноговорящите.
По време на Гражданската война в Гърция 6 човека вземат участие в редовете на ДАГ и 21 деца с трима възпитатели са били отведени в страните от Източна Европа.
Според сведение на Паскал Митревски в селото има изградени структури на НОВ и НОМС с по 10 члена за всяка организация. Селото спада към Хрупщенския район.
В периода 1941 – 1949 г. 22 семейства напущат селото и се изселват в различни европейски страни, от които – в България – 9 семейства (37 човека), в Югославия – 5 семейства (18 човека), в СССР – 2 семейства (6човека), в Чехословакия – 2 семейства (7 човека) и в Полша – 1 семейство (3 човека).
По време на Гражданската война в Гърция селото три пъти е било блокирано от силите на кралската армия.
Според преброяването от 1951 г. в селото живеят 270 жители.
Надморската височина, на която е разположено селото е 888 м.
 
черквата "Св.Георги" в близък план
В спомени, документи, книги и в интернет сайтовете като жители от това село се споменават следните лица:

Абдулах, Мустафа -  споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото; безимотен.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.152./
Августин – свещеник; споменава се като жител на селото в османските данъчни регистри от ХV в. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ.., с.107./# така е записан свещеник, може да е свързан с монастира «Св.Георги» и затова е посочен като несемеен
Аинис – фамилия, която живее в съвременното село. / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Аинис, Горги - емигрирал в Югославия след края на Гражданската война с три членно семейство. / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./.
Айнов(Айновски), Ване - жител на селото през 1940 г.; глава на 6-членна фамилия; член на българската паравоенната организация „Охрана” в периода 1942 – 1943 г. / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Айновски, Кочо – жител на селото през 1940 г.; глава на 9-членна фамилия.  / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Алекса – 6 човека се споменават като глави на домакинство  и жители на селото в османските данъчни регистри от ХV в. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ.., с.107./
Анастасиадис, Г. - лежал в гръцките затвори по време на гражданската война в Гърция. / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Андре, Павел - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.152./
Андре, Стоян - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като жител на селото; неженен.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Андре, Туше - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.152./
Андреев, Вангел - жител на селото през 1940 г.; глава на 6-членна фамилия.  / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Андреев, Никола - жител на селото през 1940 г.; глава на 7-членна фамилия.  / виж:  lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Андреевски(Андреу), Митко (М.) - жител на селото през 1940 г.; глава на 5-членна фамилия; лежал в гръцките затвори по време на гражданската война в Гърция. / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Андреевски, Пандо - жител на селото през 1940 г.; глава на 7-членна фамилия.  / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Андреевски, Стерио - жител на селото през 1940 г.; глава на 7-членна фамилия.  / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Андронико - споменава се като глава на домакинство  и жител на селото в османските данъчни регистри от ХV в. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ.., с.107./
Антониадис – има две фамилии с това име, които населяват съвременното село.
/ виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Апостолидис - има две фамилии с това име, които населяват съвременното село.
/ виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Асланидис - фамилия, която днес живее в съвременното село. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Атанас - споменава се като глава на домакинство  и жител на селото в османските данъчни регистри от ХV в. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ.., с.107./
Атанас, Мато (или Мано) - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Атанасов, Илия – роден през 1887 г.; живущ в Костур; по време на Балканската война служи в 1 рота на 6 Охридска дружина  на МОО; 2.Х.1912 – 10.VІІІ.1913 г. /виж: Архивни справочници,т.9,Македоно...,с.64./
Балас, Илия - след края на войната емигрира в СССР с тричленното си семейство.
/ виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Благата, Михо - жител на селото през 1940 г.; глава на 6-членна фамилия.  / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Бодин, Пройко - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.152./
Бойко - споменава се като глава на домакинство  и жител на селото в османските данъчни регистри от ХV в. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ.., с.107./
Борчин, Синадин - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Борчин, Стамад - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Борчин, Траян - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.152./
Васо – двама човека се споменават като глави на домакинство  и жители на селото в османските данъчни регистри от ХV в. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ.., с.107./
Васо, Андре - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Васо, Никола - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Велчо, Атанас - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Велчо, Малдина - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.152./
Велчо, Станко - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Велчо, Янчо -  споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.152./
Вирано, Кочо - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Владко, Атанас - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Влахов, Кузо - жител на селото през 1940 г.; глава на 4-членна фамилия.  
/ виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Влахов, Ламбро - жител на селото през 1940 г.; глава на 4-членна фамилия.  / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Влахов, Ристо - жител на селото през 1940 г.; глава на 8-членна фамилия.  
/ виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Волкин, Борчин - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.152./
Врапчевска, Зиска - жителка на селото през 1940 г.; семейството и се състои от 1 член.  / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Гаврилидис - има две фамилии с това име, които населяват съвременното село.
/ виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Галушенски, Кольо – взел участие в сборната костурска чета по време на Балканската война; 20.ІХ.-20.ХІІ.1912 г. / виж: Архивни справочници,т.9, Македоно...,с.187./
Ганушев, Васил - жител на селото през 1940 г.; глава на 9-членна фамилия. / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Ганушев, Петро - жител на селото през 1940 г.; семейството му се състои от 1 член.  / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Ганушев, Петро Г. - жител на селото през 1940 г.; глава на 6-членна фамилия. / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Георгиу – земеделец; убит на 20.2.1906 г. от турска чета при връщането си от полето. /виж: Райчевски, Ст. 1904 – 1906. Гоненията на българите..., с. 165./
Гин, Ганко - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Гин, Никола - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Гиорги, Козма - емигрирал в САЩ през 1910 г. и декларирал, че е българин. / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Грубан – двама човека се споменават като глави на домакинство  и жители на селото в османските данъчни регистри от ХV в. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ.., с.107./
Гуанишев, Гиро - жител на селото през 1940 г.; глава на 7-членна фамилия.  / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Гьергьо, Маловина - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Гьергьо, Павел - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Гьон, Михаил - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Гърдан, Димитри - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Гърдан, Манчо - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./# възможно е да са братя с Димитри Гърдан
Дабижив - споменава се като глава на домакинство  и жител на селото в османските данъчни регистри от ХV в. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ.., с.107./
Даковски, Маньо - жител на селото през 1940 г.; глава на 8-членна фамилия. / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Данко - споменава се като глава на домакинство  и жител на селото в османските данъчни регистри от ХV в. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ.., с.107./
Данко - споменава се като жител на селото в османските данъчни регистри от ХV в.; неженен. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ.., с.107./
Дарко, Кольо - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Дарко, Мато  (или Мано) - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Дарко, Панчо - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Дарко, Янчо - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./# възможно е и да са братя с Кольо, Мато (Мано) и Панчо Дарко
Денебуков, Андон (Доне) - жител на селото през 1940 г.; глава на 9-членна фамилия; за да се спаси от гръцките жестокости, избягва от родният край със семейството и се установява в с. Доксат, Драмско през ІV.1944 г. / виж: Даскалов, Г. Между реваншизма на Атина,..., с.20; lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Вангелия Десподова
Десподова, Вангелия – родена е на 16.1.1941 г.; изведена като дете бежанец от родното си село; от 1948 до 1958 г. живее в Чехословакия, където учи в класическа гимназия; през 1958 г. се прмества в Югославия; през 1963 г. се дипломира във Филологическия факултет на Скопския Университет; от 1964 до 1986 г. работи в Института за Македонски език; до 2003 г. е научен съветник; директор на Института за старославянска култура в Прилеп в периода 1992 – 2001 г. /виж: Македонска енциклопедиja, т.1..., с.457./
Димирков, Георги(Горго) - жител на селото през 1940 г.; глава на 5-членна фамилия.  / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Димитри – двама човека се споменават като глави на домакинство  и жители на селото в османските данъчни регистри от ХV в. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ.., с.107./
Димитри, Андин (може би Айдин) - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.152./
Димитри, Велко - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Димитри, Киро - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./# възможно е да са братя с Велко Димитри и синове на Димитри Стамад
Димитри, Кочо - двама човека се споменават в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глави на домакинства и жители на селото. /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Димитри, Мато (или Мано) - двама човека се споменават в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глави на домакинства и жители на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.152,153./
Димитри, Никола - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като жител на селото; неженен.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Димитров, Леонид (Л.) – емигрирал в САЩ през 1912 г; още с пристигането си декларирал, че е българин; установил се в Ню Бедфорд, Масасчузетс. / виж: Гаджев, д-р Ив. История на..., т.І,с.543; lithoksou. net/kastoria_gh_e.html ./
Димитровски,Тър.Я. – емигрирал в САЩ; установирл се да живее в Сент Луис, Мисури; занимаващ се в щатите със сладкарство./ виж: Гаджев, д-р Ив. История на..., т.І,с.529./
Димо -  двама човека се споменават като глави на домакинство  и жители на селото в османските данъчни регистри от ХV в. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ.., с.107./
Димо, Васо - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Димо, Никола - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като жител на селото; неженен.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Димо, Петко - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като жител на селото; неженен.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./# може и да е брат с Никола Димо
Димос - споменава се като глава на домакинство  и жител на селото в османските данъчни регистри от ХV в. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ.., с.107./
Добри - споменава се като глава на домакинство  и жител на селото в османските данъчни регистри от ХV в. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ.., с.107./
Доковски, Кало - жител на селото през 1940 г.; глава на 7-членна фамилия.  / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Драго, Манчо - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Драговица - вдовица; споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Драгота, Васил - жител на селото през 1940 г.; глава на 6-членна фамилия.  / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Драгатов, Коле - жител на селото през 1940 г.; глава на 5-членна фамилия.  / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Драйо - споменава се като глава на домакинство  и жител на селото в османските данъчни регистри от ХV в. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ.., с.107./
Дубовска, Ленка - жителка на селото през 1940 г.; глава на 2-членна фамилия.  / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Дука, Димитри - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.152./
Дука, Павел - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Дука, Стамко - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./# възможно да е син на Дука Стамад
Думнико - споменава се като глава на домакинство  и жител на селото в османските данъчни регистри от ХV в. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ.., с.107./
Жгуре - споменава се като глава на домакинство  и жител на селото в османските данъчни регистри от ХV в. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ.., с.107./
Живков, Насо - жител на селото през 1940 г.; глава на 5-членна фамилия.  
/ виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Зуйо - споменава се като глава на домакинство  и жител на селото в османските данъчни регистри от ХV в. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ.., с.107./
Иванов,Васил – роден презз 1882 г , по време на Балканската война служи в 1 рота от 6 Охридсдка дружина, 1.Х.1912 – 10.VІІІ.1913 г,ранен на 18.VІ.1913 г, награден с орден „За храброст”- ІV степен. /виж: Архивни справочници,т. 9, Македоно...,с.276./
Илиевски, Гиро - жител на селото през 1940 г.; глава на 2-членна фамилия.  / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Илиевски, Илия - жител на селото през 1940 г.; глава на 5-членна фамилия.  / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Илиевски (Илиу), Фоти (Ф.)- жител на селото през 1940 г.; глава на 5-членна фамилия; измъчван от монорхо – фашистката чета на капитан Андреа по време на Гражданската война в Гърция.  / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./ 
Илиу - фамилия, която живее в съвременното село. / виж: lithoksou. net/kastoria _gh_e.html./
Ирина – вдовица; споменава се като глава на домакинство  и жител на селото в османските данъчни регистри от ХV в. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ.., с.107./
Йоанидис - има две фамилии с това име, които населяват съвременното село. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Йован – двама човека се споменават като глави на домакинство  и жители на селото в османските данъчни регистри от ХV в. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ.., с.107./
Йовков, Ване - жител на селото през 1940 г.; глава на 7-членна фамилия.  
/ виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Йорг – 6 човека с това име се споменават като глави на домакинство  и жители на селото в османските данъчни регистри от ХV в. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ.., с.107./
Йорго, Никола - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Йорго, Начо - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Йорго, Хрис - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Йорго, Христе - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./# възможно е да са братя с Начо Йорго и да са синове на Йорго Малин
Караганов, Гани - жител на селото през 1940 г.; глава на 8-членна фамилия.  / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Карапов, Коле - жител на селото през 1940 г.; глава на 5-членна фамилия.  / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Кимо, Никола - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.152./
… , Киро - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Киро, Димитри - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Киро, Йован - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./# вероятно е брат с Димитри Киро
Киро, Панайот - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Киро, Панчо - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Кировски, Атанас - член на българската паравоенната организация „Охрана” в периода 1942 – 1943 г. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Кировски, Тимко - жител на селото през 1940 г.; глава на 8-членна фамилия. / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Кичевски, Коле - жител на селото през 1940 г.; глава на 7-членна фамилия.  / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Койо – двама човека се споменават като глави на домакинство  и жители на селото в османските данъчни регистри от ХV в. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ.., с.107./
Койос - споменава се като жител на селото в османските данъчни регистри от ХV в.; неженен. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ.., с.107./
Коко, Неяк - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.152./# не е ясно дали Неяк е име или намек за някакъв недъг
Колокатранов, Мичо - жител на селото през 1940 г.; глава на 5-членна фамилия.  / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Колокатранов, Ристо - жител на селото през 1940 г.; глава на 2-членна фамилия.  / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Колокатранов, Стрио - жител на селото през 1940 г.; глава на 5-членна фамилия.  / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Колукотрони, Щерьо - преселил се в България в периода между 1941 – 1949 г. с тричленното си семейство. / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Константин, Димитре – роден през 1888 г.; емигрира в САЩ през 1907 г.; според Д. Литоксоу, декларира, че е македонец. /виж: freewebs. com/onoma/ metanastes.htm./
Константинидис, Г. – лежал в гръцките затвори по време на гражданската война в Гърция. / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Корнилия - монахиня; упомената в поменика на Слепчанския манастир. /виж: Гергова, Ив. Поменици от Македония в български сбирки..., с.62./
Костантиновски, Коста - сражавал се в редовете на ЕЛАС в периода 1943 – 1945 г. / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Костов, Леонид - по време на Балканската война  взел участие в Сборната Костурска чета, 20.ІХ. – 20.ХІІ.1912 г. /виж: Архивни справочници,т.9, Македоно...,с.373./
Костов(Кастовски), Ристо (Ицо) - жител на селото през 1940 г.; глава на 6- членна фамилия; член на българската паравоенната организация „Охрана” в периода 1942 – 1943 г.; преселил се в България по всяка вероятност в периода 1944- 1945 г. с трима члена на семейството.  / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Костовски, Вангел - емигрирал в Югославия след края на Гражданската война с пет членно семейство. / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./.
Костовски, Доне - жител на селото през 1940 г.; глава на 7-членна фамилия. / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Костовски, Илия - след края на войната емигрира в Полша с четиричленното си семейство. / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Костовски, Фоти - жител на селото през 1940 г.; глава на 6-членна фамилия.  / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Кото, Христе - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като жител на селото; неженен.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Кочо, Борчин - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.152./
Кочо, Вето - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като жител на селото; неженен.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Кочо, Димитри - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Кочо, Христе - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./# вероятно е син на единия Кочо Петко и е племенник на Димо Петко
Кочов, Христо – член на българската паравоенната организация „Охрана” в периода 1942 – 1943 г. / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Кочовски, Ставре - преселил се в България в периода между 1941 – 1949 г. с петчленното си семейство. / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Ксено - споменава се като глава на домакинство  и жител на селото в османските данъчни регистри от ХV в. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ.., с.107./
Куно (или Кото), Ратко (или Ранко) - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.152./
Лаков, Кузо - жител на селото през 1940 г.; глава на 6-членна фамилия.  
/ виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Лаков, Насе - жител на селото през 1940 г.; глава на 3-членна фамилия.  
/ виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Лаков, Панайот (Панагот) - жител на селото през 1940 г.; глава на 5-членна фамилия.  / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Лаков, Стерио Костадинов – роден през април 1856 г.; воденичар; с основно образование; по време на Илинденското въстание е войвода на селската чета, която е съставна част в отряда Ст.Ташков; след въстанието ръководи канал за прехвърляне на хора и оръжие от Гърция към Костурско. /виж:Николов, Борис Й.Вътрешна..., с.92./
Ландов, Георги( Горго) - жител на селото през 1940 г.; глава на 6-членна фамилия.  / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Лапчев, Васил - жител на селото през 1940 г.; глава на 5-членна фамилия.  / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Лйондов, Георги (Горги) – сражавал се в редовете на ЕЛАС в периода 1943 – 1945 г. / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Лйондовски, Маньо – един от първите екзархисти в селото и член на ВМОРО. / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Логов, Стево - жител на селото през 1940 г.; глава на 4-членна фамилия.  
/ виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Логов, Стерио - жител на селото през 1940 г.; глава на 9 членна фамилия.  / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Логос - фамилия, която живее в съвременното село. / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Ляков( Ляку), Андон (А.) - член на българската паравоенната организация „Охрана” в периода 1942 – 1943 г.; измъчван от монорхо – фашистката чета на капитан Андреа по време на Гражданската война в Гърция. / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Ляковски, Атанас - член на българската паравоенната организация „Охрана” в периода 1942 – 1943 г.; преселил се в България по всяка вероятност в периода 1944- 1945 г. с четирма члена на семейството. / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Малдина, Коста - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Малин, Йорго - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Мало, Душко - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.152./
Маловина, Савел - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Маловица - вдовица; споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Мамар – вдовица; споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Манко - споменава се като жител на селото в османските данъчни регистри от ХV в.; неженен. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ.., с.107./
Мано - споменава се като глава на домакинство  и жител на селото в османските данъчни регистри от ХV в. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ.., с.107./
Мано - споменава се като жител на селото в османските данъчни регистри от ХV в.; неженен. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ.., с.107./
Маниос – убит от турската армия в сражение в селото в края на октомври 1907 г./ виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Манол, Христо - емигрирал в САЩ през 1910 г. и декларирал, че е българин. / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Марковски, Никола - сражавал се в редовете на ЕЛАС в периода 1943 – 1945 г. / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Мартин - споменава се като глава на домакинство  и жител на селото в османските данъчни регистри от ХV в. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ.., с.107./
Мартин, Кочо - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.152./
Мато (или Мано), Мимо - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Мелко, Кимо - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Мето, Тодор - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.152./
Мешко, Яно - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Милин - споменава се като глава на домакинство  и жител на селото в османските данъчни регистри от ХV в. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ.., с.107./
Миловина, Вето - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Милутин - споменава се като глава на домакинство  и жител на селото в османските данъчни регистри от ХV в. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ.., с.107./
Милче - споменава се като глава на домакинство  и жител на селото в османските данъчни регистри от ХV в. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ.., с.107./
Миновски, Коле - жител на селото през 1940 г.; глава на 6-членна фамилия.  / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Мирчопулос - има две фамилии с това име, които населяват съвременното село. / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Мисоска (Мишока), Динка - член на българската паравоенната организация „Охрана” в периода 1942 – 1943 г.; преселил се в България по всяка вероятност в периода 1944- 1945 г. с петима члена на семейството. / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Митушев, Вангел - жител на селото през 1940 г.; глава на 5-членна фамилия. / виж: http://lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Михаил, Андре - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./# възможно да е син на Михаил Гьон
Михаил, Валте - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Михаил, Хрис - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Михалица - вдовица; споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Михайловски, Мичо - жител на селото през 1940 г.; глава на 7-членна фамилия.  / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Михалопулос - фамилия, която живее в съвременното село. / виж: lithoksou. net/ kastoria_gh_e.html./
Михо - споменава се като глава на домакинство  и жител на селото в османските данъчни регистри от ХV в. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ.., с.107./
Михо, Димитри - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./# по всяка вероятност е син на Михо Стамко
Михо Екгьоз (едноокия) - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Михо, Киро - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Михо, Панчо - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Михо, Стано - двама човека се споменават в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глави на домакинства и жители на селото. /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./# единият от тях вероятно е брат на Киро Михо
Михо, Яни - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.152./
Мишов, Сидери - жител на селото през 1940 г.; глава на 4-членна фамилия.  / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Мона – монахиня; упомената в поменика на Слепчанския манастир. /виж: Гергова, Ив. Поменици от Македония в български сбирки..., с.62./
Моско, Дарко - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.152./
Муратис - фамилия, която живее в съвременното село. / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Мустафа, Ахмед -  споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като жител на селото; неженен.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.152./
Муто, Кочо - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./# по всяка вероятност е син на Муто Пейо
Нако, Илия - емигрирал в САЩ през 1913 г. и декларирал, че е българин. / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Насе, Васил - емигрирал в САЩ през 1910 г. и декларирал, че е българин. / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Насков, Глигор - жител на селото през 1940 г.; глава на 8-членна фамилия.  / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Насков, Кало - жител на селото през 1940 г.; глава на 2-членна фамилия.  
/ виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Насто, Насич - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.152./
Начевски, Коле - жител на селото през 1940 г.; глава на 4-членна фамилия.  / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Неновски, Пандо - жител на селото през 1940 г.; глава на 3-членна фамилия.  / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Никола - споменава се като глава на домакинство  и жител на селото в османските данъчни регистри от ХV в. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ.., с.107./
Никола, Велко - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Никола, Димитри - трима човека се споменават в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глави на домакинства и жители на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.152, 153./# по всяка вероятност единият е син на Никола Кимо; а другият на Никола Гьин
Никола, Киро - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Никола, Павел - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Никола, Панайот - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Новак - споменава се като глава на домакинство  и жител на селото в османските данъчни регистри от ХV в. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ.., с.107./
Павел, Велчо - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Павел Вето - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Павел, Йован - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./# вероятно е син на Павел Гьергьо
Павел, Кочо - двама човека се споменават в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глави на домакинства и жители на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.152, 153./
Павел, Нако - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./#  възможно е да е брат с Велчо и Вето Павел и да са синове на Павел Дука
Павел, Петко - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.152./
Пайгану, Фота - жителка на селото през 1940 г.; глава на 4-членна фамилия.  / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Палас, Зоица - след края на войната емигрира в Чехословакия с тричленното си семейство. / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Паласис - фамилия, която живее в съвременното село. / виж: lithoksou. net/kastoria _gh_e.html./
Палаш, Маньо - преселил се в България в периода между 1941 – 1949 г. с четиричленното си семейство. / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Палашев( Паласис, Палажов), Андон (А.) - жител на селото през 1940 г.; глава на 5-членна фамилия; измъчван от монархо – фашистката чета на капитан Андреа по време на Гражданската война в Гърция; емигрирал в Югославия след края на Гражданската война с три членно семейство. / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./.  
Палашев, Вано - жител на селото през 1940 г.; глава на 5-членна фамилия.  / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Палашев ( Палаш), Илия – сражавал се в редиците на ДАГ по време на Гражданската война в Гърция. / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Палашев, Павло - жител на селото през 1940 г.; глава на 6-членна фамилия.  / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Палашев, Ташо - жител на селото през 1940 г.; глава на 8-членна фамилия.  / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Панайот, Атанас - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./# възможно да е син на Панайот Стамад
Пано, Драго - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.152./
Папа, Коста – двама човека се споменават като глави на домакинство  и жители на селото в османските данъчни регистри от ХV в. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ.., с.107./
Папа, Михаил - споменава се като глава на домакинство  и жител на селото в османските данъчни регистри от ХV в. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ.., с.107./
Папаганева, Митра - жителка на селото през 1940 г.; сама.  / виж:  lithoksou. net/ kastoria_gh_e.html./
Папаганов, Гиро - жител на селото през 1940 г.; глава на 5-членна фамилия.  / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Папагянушев, Георги(Горго) - жител на селото през 1940 г.; глава на 5-членна фамилия.  / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Папагянушев, Стево - жител на селото през 1940 г.; глава на 7-членна фамилия.  / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Пападопулос - фамилия, която живее в съвременното село. / виж: lithoksou. net/ kastoria_gh_e.html./
Папазис, Тодор - сражавал се в редиците на ДАГ по време на Гражданската война в Гърция. / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Папазисов(Папазисовски), Пандо - жител на селото през 1940 г.; глава на 5-членна фамилия; член на българската паравоенната организация „Охрана” в периода 1942 – 1943 г.; преселил се в България по всяка вероятност в периода 1944- 1945 г. с трима члена на семейството.  / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Папазисовски (Папазисис), Атанас (А.) - член на българската паравоенната организация „Охрана” в периода 1942 – 1943 г. измъчван от монорхо – фашистката чета на капитан Андреа по време на Гражданската война в Гърция; емигрирал в Югославия след края на Гражданската война с четири членното си семейство. / виж: lithoksou. net/ kastoria_gh_e.html./
Папазисовски, Глигор – преселил се в България в периода между 1941 – 1949 г. с шестчленното си семейство. / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Папазисовски(Папазисис), Г. - измъчван от монорхо – фашистката чета на капитан Андреа по време на Гражданската война в Гърция. / виж: lithoksou. net/kastoria _gh_e.html./ # възможно е да става дума и за Глигор.
Папазисовски, Ламбро - член на българската паравоенната организация „Охрана” в периода 1942 – 1943 г.; преселил се в България по всяка вероятност в периода 1944- 1945 г. с трима члена на семейството.  / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Папазисовски, Паскал - член на българската паравоенната организация „Охрана” в периода 1942 – 1943 г.; преселил се в България по всяка вероятност в периода 1944- 1945 г. с трима члена на семейството.  / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Папазисовски, Търпо (Трпе) - член на българската паравоенната организация „Охрана” в периода 1942 – 1943 г. / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Папазисоски, Дора - след края на войната емигрира в СССР с тричленното си семейство. / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Папайоану, А. - измъчван от монорхо – фашистката чета на капитан Андреа по време на Гражданската война в Гърция. / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Папайоану, Д - измъчван от монорхо – фашистката чета на капитан Андреа по време на Гражданската война в Гърция. / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Папаламброу - фамилия, която живее в съвременното село. / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Папанушев, Мичо - жител на селото през 1940 г.; глава на 5-членна фамилия.  / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Папас - споменава се като глава на домакинство  и жител на селото в османските данъчни регистри от ХV в. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ.., с.107./# по всяка вероятност е духовното лице и единствен по това време в селото.
Паскал, Ян -  емигрирал в САЩ през 1910 г. и декларирал, че е българин. / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Пасков, Щерьо – роден през 1891 г, по време на Балканската война служи в 1 рота на 6 Охридска дружина на МОО , 1.Х.1912 – 10.VІІІ.1913 г. /виж: Архивни справочници,т.9,Македоно...,с.541/
Пасковски, Коле - жител на селото през 1940 г.; глава на 11-членна фамилия.  / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Патрис - споменава се като глава на домакинство  и жител на селото в османските данъчни регистри от ХV в. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ.., с.107./
Пейо, Муто - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Пейо, Петко - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Пейуд (може би Пейо), Димитри - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Перо, Димитри - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Петко, ? - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Серфидже и Велес…,с.152./
Петко, Велчо - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.152./
Петко, Вето - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Петко, Ганко - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Петко, Груйо - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.152./
Петко, Димо - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./# вероятно е брат с единия от Кочо Петко
Петко, Дука - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Петко, Йован - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.152./
Петко, Киро - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.152./
Петко, Комнен - двама човека се споменават в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глави на домакинства и жители на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.152./
Петко, Кочо - трима човека се споменават в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глави на домакинства и жители на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.152,153./
Петко, Стамад - двама човека се споменават в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глави на домакинства и жители на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Петко, Сташе - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.152./
Петко, Хрис - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./# вероятно е брат на Вето Петко
Петко, Христе - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.152./# по всяка вероятност е брат с Йован и Кочо Петко
поп Дарко - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
поп Киро - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
поп Никола - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
поп Петко - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.152./
поп Траян - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.152./
поп Яно - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.152./
Поп, Коче - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.152./
Поп, Панайот - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.152./
Попов, Георги - за да се спаси от гръцките жестокости, избягва от родният край със семейството и се установява в с. Доксат, Драмско през ІV.1944 г. / виж: Даскалов, Г. Между реваншизма на Атина,..., с.20./
Пройко, Павел – двама човека се споменават в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глави на домакинства и жители на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.152./ # по всяка вероятност е син на Пройко Бодин и брат на Тодор Пройко; на вторият синовете му са Кочо и Петко Павел; възможно е да имат и роднинска връзка макар и имотите им да са отдалечени
Пройко, Тодор - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.152./
Радо - споменава се като глава на домакинство  и жител на селото в османските данъчни регистри от ХV в. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ.., с.107./
Радо, Ико - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Радо, Павел - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./# по всяка вероятност е брат с Ико Радо
Радос, Михали - жител на селото през 1940 г.; глава на 5-членна фамилия.  / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Радослав - споменава се като глава на домакинство  и жител на селото в османските данъчни регистри от ХV в. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ.., с.107./
Райко - споменава се като глава на домакинство  и жител на селото в османските данъчни регистри от ХV в. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ.., с.107./
Раптис - фамилия, която живее в съвременното село. / виж: http://lithoksou. net/kastoria _gh_e.html./
Расов, Ристо - жител на селото през 1940 г.; глава на 8-членна фамилия.  
/ виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Раца - вдовица; споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Ресин, Димитри - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Рисино, Георги(Горги) - един от първите екзархисти в селото и член на ВМОРО. / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Рутко, Димитри - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.152./
Рутко, Яно - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.152./ # по всяка вероятност е брат на Димитри Рутко
Савидис - фамилия, която живее в съвременното село. / виж: lithoksou. net/kastoria _gh_e.html./
Савидис, Г. - лежал в гръцките затвори по време на гражданската война в Гърция. / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Саскалов, Стерис - емигрирал в САЩ през 1910 г. и декларирал, че е българин. / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Светимир - споменава се като глава на домакинство  и жител на селото в османските данъчни регистри от ХV в. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ.., с.107./
Сидов, Дамян -  принуден да изостави учителството в родното си село, отива в гората; прехвърля се от чета в чета в Костурско с ранг на подвойвода, изпълнявайки възложеното му поръчение да ограмотявва неуките четници; накрая е в четата на Кольо Христов; участвал в сражението на 30.Х.1906 г.; спасил се по чудо; през 1907 г. се легализира, но е убит от платени агенти на една сватба.. / виж: Тзавела, Хр. Спомени на Анастас Лозанчев..., с. 670; Борбите в Македония ...,с.631,650; Марков, Г. Хрупицко..., с.165; Константинов, Г. Българското Костурско…, с.16,47./
Сило - споменава се като глава на домакинство  и жител на селото в османските данъчни регистри от ХV в. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ.., с.107./
Синадин, Никола - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Сиромахов, Паскал – емигрирал в САЩ; установил се в Сент Луис, Мисури. / виж: Гаджев, д-р Ив. История на..., т.І,с.547./
Сиромахов (Сиромахово), Ставри (Ставрето) – кираджия; член на ВМОРО; според думите на Георги Христов е бил най – преданният му помощник; взел участие в пренасянето на оръжие от Гърция за Костурско за нуждите на Организацията.  / виж: Марков, Г. Хрупицко..., с.136./
Скамангов, Коле - жител на селото през 1940 г.; глава на 9-членна фамилия.  / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Спировски, Саве - сражавал се в редиците на ДАГ по време на Гражданската война в Гърция. / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Ставрев, Атанас – споменат в спомените на Георги Христов, че по време на влошаващите се отношния между съюзниците в Балканската война се е намирал в Нестрам и е бил повикан от местният гръцки комендант. / виж: Марков, Г. Хрупицко..., с.191./
Стайко – двама човека се споменават като глави на домакинство  и жители на селото в османските данъчни регистри от ХV в. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ.., с.107./
Стамад, Димитри - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./# възможно е да са братя с Панайот Стамад
Стамад, Дука - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Стамад, Маловина - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./# възможно е да са братя с Дука Стамад
Стамад, Николина - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Стамад, Панайот - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Стамат - споменава се като глава на домакинство  и жител на селото в османските данъчни регистри от ХV в. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ.., с.107./
Стамбулджиев, Нумо - жител на селото през 1940 г.; глава на 7-членна фамилия.  / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Стамко, Димитри - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Стамко, Михо - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Стамо, Петко - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Стамуд, Никола - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Стано, Петко - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като жител на селото; неженен.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Стано, Мешко - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Стерио, Васил ( Ванил) – роден през 1874 г.; емигрира в САЩ през 1907 г.; според Д. Литоксоу, декларира, че е македонец. /виж:freewebs. com/onoma/ metanastes.htm./
Стерьов, Сидер – назначен от екзархията за учител в с. Жужелци. /виж: Тзавела, Хр. Спомени на Анастас Лозанчев..., с. 671; Константинов, Г. Българското Костурско…, с.16,48./
Стила, Янако - емигрирал в САЩ през 1910 г. и декларирал, че е българин. / виж:  lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Стилианос - фамилия, която живее в съвременното село. / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Стойко, Дарго (може би Драго) - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.152./
Стойко, Кочо - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.152./
Стойко, Янчо - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Темелков, Фоти - жител на селото през 1940 г.; глава на 5-членна фамилия.  / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Темелов, С. – гръкоман; наказан от ВМОРО през февруари 1906 г. извън селото. / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Теофичейно, Целе - един от първите екзархисти в селото и член на ВМОРО. / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Терзиев, Васил – член на ВМОРО; участник в Илинденското въстание; след въстанието емигрира в Гърция; по-късно емигрирал в САЩ; установил се в Сент Луис,Мисури; открил собствена сладкарница. / виж:Гаджев, д-р Ив. История на..., т.І,с.577; Силянов, Хр. Освободителните…,т. II, с.55./
Терзиев, Паскал - член на българската паравоенната организация „Охрана” в периода 1942 – 1943 г. / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Терзийов, Кале - жител на селото през 1940 г.; глава на 11-членна фамилия. / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Терзийов, Насо - жител на селото през 1940 г.; глава на 6-членна фамилия.  / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Терзийов, Стефо - жител на селото през 1940 г.; глава на 6-членна фамилия.  / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Терзийов, Търпо(Трпо) - жител на селото през 1940 г.; глава на 7-членна фамилия; преселил се в България по всяка вероятност в периода 1944- 1945 г. с трима члена от семейството.  / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Терпоу, Л. – измъчван от монорхо – фашистката чета на капитан Андреа по време на Гражданската война в Гърция. / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Типов (Типо), Димитър - сражавал се в редиците на ДАГ по време на Гражданската война в Гърция. / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Типов, Никола - жител на селото през 1940 г.; глава на 7-членна фамилия.  / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Типоу - фамилия, която живее в съвременното село. / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e .html./
Тоди – двама човека се споменават като глави на домакинство  и жители на селото в османските данъчни регистри от ХV в. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ.., с.107./
Тодор - споменава се като глава на домакинство  и жител на селото в османските данъчни регистри от ХV в. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ.., с.107./
Тодор, Велко - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Тодоровски, Пандо - сражавал се в редовете на ЕЛАС в периода 1943 – 1945 г. / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Токне - споменава се като глава на домакинство  и жител на селото в османските данъчни регистри от ХV в. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ.., с.107./
Търповски, Насо - жител на селото през 1940 г.; глава на 7-членна фамилия.  / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Търповски – Бундовски /Термовски/, Пандо – роден през 1907 г.; член на ГКП; сражавал се в редовете на ЕЛАС в периода 1943 – 44 г.; политически комисар на батальон от Първа ударна бригада на македонците от Гърция; секретар на Околийския комитет на НОФ и на АФЖ; арестуван от полицията (пленен)  през 1946 г.; осъден на смърт и разстрелян в Атина през февруари 1948 г. / виж: Народна Волjа, февруари 2010; Миноски, д-р М. Минчо Фотев и националноослободителното движенье на македонскиот народ…,с.91,179./
Търповски, Петро - жител на селото през 1940 г.; глава на 4-членна фамилия.  / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Фидано, Сторина - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.152./
Хаджинастасиу - фамилия, която живее в съвременното село. / виж: lithoksou.Net/ kastoria_gh_e.html./
Хрис, Янко - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Христо, Николай - емигрирал в САЩ през 1910 г. и декларирал, че е българин. / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Христов, Иван – роден през 1889 г , по време на Балканската война служи в 1 рота на 6  Охридска дружина на МОО, 1.Х.1912 – 10.VІІІ.1913 г. /виж: Архивни справочници,т.9, Македоно...,с.767./
Чулах, Димитри - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Щерьов, Сидер /С./ – член на ВМОРО; член на РК на ВМОРО в Костенарията ; по всяка вероятност е бил кираджия; наел се заедно със Ставре Сиромахов да пренесат оръжие от Гърция до Костурско. / виж: Марков, Г. Хрупицко..., с.136; Ил.Илинден, кн.2(102), с.7-8./
Янас, Кузма – роден през 1889 г.; емигрира в САЩ през 1907 г.; според Димитриос Литоксоу, декларира, че е македонец. /виж:freewebs. com/onoma/ metanastes.htm./
Янко, Атанас - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Янко, Васил - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Янко, Велко - двама човека се споменават в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глави на домакинства и жители на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Янко, Груйо - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Янко, Коста - двама човека се споменават в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глави на домакинства и жители на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./# по всяка вероятност единият е  братя с Яно Янко
Янко, Михо - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./# по всяка вероятност е брат с Велко Янко
Янко, Павел - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.152./
Янко, Пейо - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.152./
Янко, Христе - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./# възможно да е брат с Васил Янко
Янко, Яно - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.153./
Яно - споменава се като глава на домакинство  и жител на селото в османските данъчни регистри от ХV в. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ.., с.107./
Яно, Борчин - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.152./
Яно, Велко - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.152./
Яно, Кочо - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.152./# по всяка вероятност е брат с Борчин и Велко Яно
Янос – трима човека се споменават като глави на домакинство  и жители на селото в османските данъчни регистри от ХV в. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ.., с.107./
Янусис - фамилия, която живее в съвременното село. / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Янусис (Янушев), Мелиос (Мельо) – по време на гръцката въоръжена пропаганда в периода 1903 – 1913 г. действа като водач на група на андартска чета ( десетник ) в района на Корешча и Преспа. /виж: Αφανεισ γηγενεισ…, σ.88; Επετηρίς Αγωνιστών Μακεδονικού Αγώνος ...,с575./
Януш, Васил - сражавал се в редиците на ДАГ по време на Гражданската война в Гърция; след края на войната емигрира в Чехословакия с тричленното си семейство. / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Януш, Зоица – емигрирала в Югославия след края на Гражданската война с три членно семейство. / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Януш (Янусис), Петро (П.) - измъчван от монорхо – фашистката чета на капитан Андреа по време на Гражданската война в Гърция; сражавал се в редиците на ДАГ по време на Гражданската война в Гърция; след края на войната емигрира в Чехословакия с четиричленното си семейство. / виж: lithoksou. net/kastoria_gh_e.html./
Янчо, Димитри - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.152./

411.Янчо, Коста - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.152./ # по всяка вероятност с Димитри са синове на Янчо Велчо.

Няма коментари:

Публикуване на коментар