неделя, 14 май 2017 г.

Костурски край 2 - Бъмбоки

Бъмбоки/Кайнак, Бъмбуки, Бехоки, Бамбук, Бомпоки/ дн. Σταυροπόταμος
 
фрагмент от картата на Австро-Унгарския ГЩ

Селото е разположено в географската област Пополе кол. На 4 км на юг от Горенци, на 4 на север е с. Олишча и на 4 на североизток с. Загоричани.                        
По време на преброяването от 2001 г. селото е съставно в тогавашната община (дем) Св. Врач (Агии Анаргири), префектура Костур (Кастория).
За първи път селото се споменава в поименен османски данъчен регистър от 1440 г. под името Кайнак с 37 християнски пълни домакинства, 3 непълни (неженени) и 1 вдовица. Прихода, който внася селото в Османската хазна е 2746 акчета.
В Османските архиви от края на  ХV в. се споменава под името Бъмбуки с 42 пълни домакинства.
черквата "Св. Троица"
В османския данъчен регистър от 1530 г. селото е записано като Бехоки, землището на което е включено към султанските хасове. Селото се състои от 35 пълни, 9 непълни и 5 вдовишки християнски домакинства. Приходът към държавната хазна е 6281 акчета.
В поименния османски данъчен регистър от 1568/1569 г. селото е записано като Бъмбоки с уточнението – „ с друго име Кайнак”, землището на което е включено към султанските хасове. Попълващият регистъра е отбелязал, че в селото няма мюсюлманско население, но в землището на селото има обособени три мюсюлмански чифлика. По това време селото се състои от 26 пълни християнски домакинства и 16 непълни такива. Признаването на 4 християнски бащинии от страна на турските султани, говори че селото е съществувало отпреди включването на Костурско в пределите на Османската империя. Друг е въпросът, дали селото се е намирало в местността „Кайнак” или е било там, където е през ХIХ в.  Имайки в предвид, че в Османският поименен данъчен регистър от 1440 г. е посочен данък за воденици, а в този от 1568/1569 г. няма посочен данък за такива съм на мнение, че наименованието на местността е свързана със спомен от бившето населено място там. Приходът от селото в държавната хазна е 9159 акчета. Най-голямото перо в него идва от юшура за отглеждането на лен – 2200 акчета. Липсата на данък върху лозя, но за взет данък за 150 медри шира, води до заключението, че по всяка вероятност мюсюлманските чифлици са били предимно засети с лозя. За периода от 1440 до 1570 г. най-малко 40 пълни домакинства са били пренасочени към пустеещи „мъртви земи” в пределите на Османската империя. Като потвърждение на горното ще посочим като доказателство, че сред двата пълни описа от 1440 и от 1568/1569 г. се срещат само тези на Йован и Петко.
спомен от старите къщи след Илинден
През ХІХ в.  Бъмбоки е чисто българско село. Според "Етнографията на вилаетите Адрианопол, Монастир и Салоники", издадена в Константинопол през 1878 г. и отразяваща статистиката на мъжкото население от 1873 г., в Бамбук има 60 домакинства със 175 жители българи.
В Пловдивската статистика селото е изписано като Бамбук и преповтаря данните от „Етнографията…”.
Схинас го посочва като християнско село с 60 къщи под името Бомпоки.
В статистиката на Теплов, селото е записано като Бъмбук с 60 къщи, в които живеят 250 българи.
За Веркович с. Бамбук се състои от 60 къщи, в които живеят 85 семейства, а жителите му се състоят от 230 мъже и 239 жени, всички българи.
В картата на Генералния щаб на Австроунгарската армия е посочено като с. Бамбук.
В статистиката на Ростковски селото е записано с името Бамбук и се състои от 32 къщи, в които живеят 40 турци и 164 славяни патриаршисти.
Според статистиката на В. Кънчов от 1900 г. в Бъмбъки има 260 жители българи.      
В началото на ХХ в. цялото село е под върховенството на Българската екзархия и не се отказва от нея чак до Балканската война.
За първи път селото е посетено според спомените на дейци на ВМОРО през зимата на 1901 г., когато е създаден С.К.  
По време на подготовката и за организирането на Илинденското въстание  селото е включено в Загориченския център, представители на селото вземат участие във въстанието, но няма яснота колко човека се включват в селската чета и колко са в центровата въстаническа чета. По всяка вероятност те вземат участие във всички важни сражения, които водят Костурските въстаници и в похода до Прилепско.
изглед от центъра на селото с черквата в дъното
Селото е опожарено от турската войска и башибозук по време на Илинденското въстание на 14.VІІІ. 1903 г., всичките 53 къщи са били изгорели, заедно с училището и църквата „Св. Троица”. Според Н. Темчев опожарените къщи са 43, заедно със селското училище. Населението избягало в манастира „Св. Врач”.                                         
За да бъде изгорено селото не малка заслуга има именно митрополит Каравангелис, в своите спомени той пише дословно: „Хюсеин Хюсни паша по мое изискване и показване не изгори смесените села, нито гръцките, но само чисто българските…Бъмбоки…, двадесет и пет села вкупом…”                    
По данни на секретаря на екзархията Д. Мишев през 1905 г. в Бомбъки има 320 българи екзархисти.
Гръцката статистика от с. г. представя селото като изцяло гръцко с 250 жители.      
През 1906 г. селото е било нападнато от андарти, за което Г. Константинов в книгата си Българско Костурско, отбелязва „безрезултатно”. 
Според Георги Константинов /Бистрицки/ Бъмбоки преди Балканската война има 60 български къщи.                                                         
Според „Македоно-Одринско опълчение 1912-1913 г. Личен състав….” четири човека от селото се включват в редовете на МОО, но според някои спомени те ще са най-малко седем.
След  Балканските войни Бъмбоки попада в пределите на Гърция.                  
През 1913 г. в селото живеят 228 жители, от които 120 мъже и 108 жени.
През 1918 г. селото влиза сато съставно в община Олишча.
През 1920 г. Милойевич го споменава като село с 40 къщи населено от християни – славяни, но на друго място споменава, че селото преди Илинденското въстание от 1903 г. се е състояло от 50 къщи .
През с. г. преброяването отчита, че в селото живеят 197 жители, от които 90 мъже и 107 жени.
В статистиката изготвена от Македоно-Българският Централен Комитет в САЩ е записано Бъмбоки с 280 българи.
В 1928 г. е прекръстено на Макрохори, а на следващата 1929 г. на Ставропотамос.    Между 1914 и 1919 г. - 1 човек официално емигрира в България, а след 1919 г.- 6. В селото има 2 политически убийства.
Преброяването от 1928 г. установява, че в селото живеят 220 жители, от които 98 мъже и 122 жени. В селото не е регистрирано настаняване на бежанци след 1922 г.
В 1932 г. в селото има 40 българофонски семейства, всички с „изявено българско съзнание“.                                                                       
Преброяването от 1940 г. установява, че в селото живеят 295 жители, от които 146 мъже и 149 жени. Сградният фонд е 96.
През Втората световна война в Бъмбоки е създадено подразделение на българската паравоенна организация „Охрана”. Селото е нападано от гръцки банди, но селската милиция успява да ги отблъсне.
паметника на Падналите за родината двес в селото
В края на август и началото на септември 1944 г. под натиска и агитацията на македонският батальон „Гоче” въоръжената милиция от „Охрана” предава оръжието си, а някой от тях встъпват в редовете му.
Статистика от 1945 г. посочва, че в селото живеят 723 жители, от които 700 са славяни.
По време на изграждането на организационните структури на НОФ, селото е включено в Тиолишкият район от Корешчанска околия. Според Докладна от П. Митревски от 9.2.1946 г. в с. Бъмбоки има организирани 4 члена на НОФ и 2 на НОМС.
Селото силно пострадва по време на Гражданската война в Гърция. Според Тодор Симовски  селото дава 39 убити, а 89 души се изселват в социалистическите страни. От Бъмбоки 81 деца са изведени от комунистическите части като деца бежанци.   Във в. «Ексормиси» от 1.4.1948 г. пише: « На волски коли, на коне магарета и катъри бяха натоварени малки деца, няколко ходеха пеша и покрай тях бяха техните майки. Те бяха от селата Загоричани, Куманичево, Бъмбоки, Тиолишча и Кондороби.»
спомен от старите къщи
След Гражданската война в селото са останали 125 жители ( преброяването от 1951 г.) Тази разлика от близо 600 човека ме навежда на мисълта, че изселилите се в страните от т.нар „Източен блок” трябва да са много повече от посочената цифра от Симовски, дори и да приемем, че от останалите в селото  през 1951 г., че  е останал, защото има близък в затворите или заточен на островите в Гърция. 
От наличните сведения може да се каже, че жители на селото след края на Гражданската война са заселени в СССР, Румъния, Полша и др. Някои от жителите му успяват да се заселят в България.
Надморската височина, на която е разположено селото е 684 м.

В спомени,  документи, книги и в интернет пространството като жители на това село се споменават следните лица:

Алекса - двама човека с такова име се споменават в османските данъчни регистри от ХV в. като жители на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ..., с.86./
Балче - споменава се като глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в. като жител на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ..., с.86./
Бард, Гого - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като жител на селото; неженен  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.32 ./
Белче - споменава се като глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в. като жител на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ..., с.86./
Бодин /Тодин/, Менко - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като жител на селото; неженен  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.32 ./
Бойко, Стоян - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.32 ./
Василев, Ахилеас Михайлов – роден 1933 г.; син на Александра и Методи и брат на Георги; от 1949 г. е мобилизиран в ДАГ; след края на Гражданската война в Гърция е емигрант в СССР;  през 1967 г. се установява във Варна при родителите си; оставя спомени за участието на баща си и брат си в Гражданската война. /виж:Архивни справочници т.6. Пътеводител по мемоарните документи...,с. 74./
Василев, Георги Методиев – син на Александра и Методи и брат на Ахилеас; заедно с баща си е участвал в редовете на ЕЛАС по време на окупацията на Гърция във ВСВ; загинал. /виж:Архивни справочници т.6. Пътеводител по мемоарните документи...,с. 74./
Василев, Спиро – роден 1874 г.; по време на Балканските войни взема участие в четите на Коста Попето и Колю Лефтеров, по -  късно се записва в 4 рота на 10 Прилепска дружина на МОО; 2.Х.1912 – 10.VІІІ.1913 г.; награден с „Кръст за храброст” – ІV степен . /виж: Архивни справочници,т.9, Македоно...,с.113/
Василев, Методи Михайлов – роден през 1910 г.; партизанин в четите на ЕЛАС в периода 1943 – 1944 г.. член на ГКП; секретар на партийната организация в Загорицкия район; доброволец в ДАГ от 1947 г.; през 1949 г. емигрира в Полша, където живее до 1960 г.; установява се във \варна през 1961 г. /виж:Архивни справочници т.6. Пътеводител по мемоарните документи...,с. 75./
Василева, Александра Тодорова – родена 1910 г; оказва помощ на партизаните от ЕЛАС в периода 1943 – 1944 г.; и на ДАГ в периода 1947 – 1949 г.; емигрира със семейството си в Полша в периода 1950 – 1955 г. през Албания; през 1955 г. се установяват във Варна. /виж: Архивни справочници т.6. Пътеводител по мемоарните документи...,с. 77./
Васо - споменава се като глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в. като жител на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ..., с.86./
Велчо, Гърдин - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.32 ./
Велчо, Дими - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.32 ./ # по всяка вероятност са братя с Гърдин
Вълчев, Аргир – капитан  от ДАГ; командир на 1- ви конен екскадрон; след Гражданската война се преселил в Скопие, Югославия; на 6 август 1951 г. арестуван от УДБА, по обвинение, че е поддържник на Коминформбюро и в просъветски настроения и осъден на 14 г. затвор; през 1956 г. е амнистиран и екстрадиран в България; установява се във Варна; през 1957 г. подава молба до ЦК на БКП, да разрешат в България да се преселят децата му; препоръчва му се той да се пресели в Румъния, където са децата му. / виж: Даскалов, Г. Между реваншизма на Атина,..., с. 125-126,154./
Вълчев, Георги Аргиров – отведен като дете беглец в Румъния; през 1957 г. баща му прави опит да му бъде разрешено със сестра му да се преселят в България; отказано му е. /виж: Даскалов, Г. Между реваншизма на Атина,..., с. 154./
Вълчева, Марианти  Аргирова - отведена като дете беглец в Румъния; през 1957 г. баща и прави опит да и бъде разрешено с брат си да се преселят в България; отказано и е. /виж: Даскалов, Г. Между реваншизма на Атина,..., с. 154./
Вълчева, Митревица – родена ок.1833 г.; промушена с щик и след това застреляна от башибозука при нападението над селото на 14.VІІІ.1903 г. /виж: Георгиев, В., Ст. Трифонов, Македония и Тракия...,с.273./ # не се споменава сред убитите от Н.Темчев
Георгиев, Яни - по време на Балканските войни служи в 3 рота от 5 Одринска дружина на МОО. /виж: Архивни справочници,т.9,Македоно..., с.174/
Гичов /Гисчев/, Петър Стефанов – убит на 31.VІІ.1903 г от башибозука, когато с баща си отивал на лечение в гр. Клисура; това според  Наум Темчев е станало на 25.7. и е съсечен със секира. /виж: Георгиев, В., Ст. Трифонов, Македония и Тракия...,с.273.; Ил. Илинден, кн.6(136),с. 14./
Гичов /Гисчев/, Стефан – убит на 31.VІІ.1903 г заедно със сина от башибозук на път за гр. Клисура, където отивал да се лекува; при Н. Темчев същото сведение като със сина./виж: Георгиев, В.,Ст. Трифонов, Македония и Тракия...,с.273; Ил. Илинден, кн.6(136),с. 14.
Гърдан, Синадин - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като жител на селото; неженен  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.32 ./
Дабижив - споменава се като глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в. като жител на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ..., с.86./
Делиоланов,Танас – роден през 1838 г.(според Н. Темчев през 1833 г.); изгорен при опожаряването на селото на 14.VІІІ.1903 г. /виж: Георгиев, В., Ст. Трифонов, Македония и Тракия...,с.273; Ил. Илинден, кн.6(136),с. 14./
Делиоланова, Колевица – заклана и промушена при нападението над селото от башибозук и войска по време на Илинденското въстание./виж: Георгиев, В., Ст. Трифонов, Македония и Тракия...,с.273./ # за нея не се споменава от Н.Темчев
Делиоланова,Танасица – родена ок.1838 или 1840 г.; изгоряла при опожаряването на селото от башибозук и войска на 14.VІІІ.1903 г./виж: Георгиев, В.,Ст. Трифонов, Македония и Тракия...,с273;  Ил. Илинден, кн.6(136),с. 14./
Дими, Наход - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като жител на селото; неженен  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.32 ./
Димитър, Аргир - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като жител на селото; неженен  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.32 ./
Димо - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като бивш жител на селото, който е притежавал бащиния, преминала в ръцете на жителите от селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.32 ./
Добривой - споменава се като глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в. като жител на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ..., с.86./
Драгослав - споменава се като глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в. като жител на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ..., с.86./
Иван - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като бивш жител на селото, който е притежавал бащиния, преминала в ръцете на жителите от селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.32 ./
Йован - споменава се като глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в. като жител на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ..., с.86./
Йован, Стойо - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като жител на селото; неженен  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.32 ./
Йорги - споменава се като глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в. като жител на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ..., с.86./
Кара Христо – роден ок.1833 г.; убит на 14.VІІІ.1903 г,когато селото е нападнато от войска и башибозук./виж: Георгиев,В.,Ст. Трифонов, Македония и Тракия..., с.273; Ил. Илинден, кн.6(136),с. 14./
Киряков, Антон - по време на Балканските войни служи във 2 рота на 5 Одринска дружина, 21.Х.1912 – 10.VІІІ.1913. /виж: Архивни справочници,т.9,Македоно...,с.348/
Киселиновски, Стоян – роден е на 10.1.1943 г.; през 1948 г. е отведен като дете бежанец в Румъния; завършва основно училище в село Тулгеш, класическа гимназия в Орадя и история в Университета на Клуж – Напока; работи като гимназиален учител по история от 1966 до 1972 г., когато се преселва в Социалистическа Република Македония, където постъпва в Института за национална история; през 1974 г. защитава магистратура, а десет години по – късно докторска дисертация в Скопския университет „Св.Св. Кирил и Методий”; изследванията му са свързани главно със съдбата на населението от Егейска Македония по време на Гражданската война в Гърция, когато 50 хиляди човека са прогонени, 20 хиляди убити, а 46 села са изгорени; обвиняван е в пробългарска научна дейност. /виж: Македонска енциклопедија. Скопје, 2009, т. І, 693-694./
Койо - двама човека с такова име се споменават в османските данъчни регистри от ХV в. като жители на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ..., с.86./
Коста - споменава се като глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в. като жител на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ..., с.86./
Костандин - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като бивш жител на селото, който е притежавал бащиния, преминала в ръцете на жителите от селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.32 ./
Кузман, Мешо - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.32 ./
Мано - двама човека с такова име се споменават в османските данъчни регистри от ХV в. като жители на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ..., с.86./
Манос - споменава се като глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в. като жител на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ..., с.86./
Мара – вдовица; споменава се като глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в. като жител на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ..., с.86./
Менко, Андрон - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като жител на селото; неженен  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.32 ./
Менко, Апостол - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.32 ./
Менко, Боин - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.32 ./ # по всяка вероятност са братя с Апостол и синове на Менко Тодор
Мешо, Сирандин - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като жител на селото; неженен  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.32 ./
Мико, Димитри - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.32 ./
Мико, Йован - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.32 ./
Мико, Йовко - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.32 ./
Мико, Кирко - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.32 ./
Мико, Пройко - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.32 ./ # твърде е възможно да е брат на Димитри, Йован, Йовко и Кирко
Милош - споменава се като глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в. като жител на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ..., с.86./
Митов /Николов/, Дине /Диме/ – роден през 1868 г.( според Н. Темчев е роден през 1848 г.); бил е ням, а също и куц; изгорял при опожаряването на селото на 14.VІІІ.1903 от войска и башибозук; според Н. Темчев е намерен убит, с обезобразено тяло. /виж: Георгиев, В., Ст. Трифонов, Македония и Тракия..., с.273; Ил. Илинден, кн.6(136),с. 14./
Митов, Козма – сестрин син на архимандрит Павел Симов; ръкоположен за екзархийски свещеник в Цариград през 1872 г. /виж: Каратанасов, Зл. Черковно – училищната …, с. 31./
Митрето - четник в партизанската рота на МОО по време на Междусъюзническата война; попаднал в групата на Иван Попов след 4 юли 1913 г. /виж: Иванов,В. Отрязаната глава…,с.51./
Михавил, Ста(в)ро - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.32 ./
Мустафа, Али - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като притежател на чифлик в землището на селото  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.32 ./
Мустафа, Синан - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като притежател на чифлик в землището на селото  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.32 ./
Нено - двама човека с такова име се споменават в османските данъчни регистри от ХV в. като жители на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ..., с.86./
Никола - трима човека с такова име се споменават в османските данъчни регистри от ХV в. като жители на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ..., с.86./
папа Алекса - споменава се като глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в. като жител на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ..., с.86./
Пейо, Кируд - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.32 ./
Петко - споменава се като глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в. като жител на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ..., с.86./
Петко, Ставре - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като жител на селото; неженен  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.32 ./
Петру - двама човека с такова име се споменават в османските данъчни регистри от ХV в. като жители на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ..., с.86./
Попниколов, Димитър Ламбов – сред първите е, които се записват като доброволци в ДАГ през 1946 г.; загива в сряжение с полицията край с. Кономлади като картечар през с.г. /виж: Elizabeth Kolupacev Stewart, For Sacred National Freedom: Portraits Of Fallen Freedom Fighters, Politecon Publications, 2009./
Попниколова, Александра – отведена от родния край като дете беглец; отведена в Крайова, Румъния; през 1956 г. майка и пише молба до ЦК на БКП, да бъде разрешено  на дъщеря и да се пресели в България; молбата е удовлетворена. /виж: Даскалов, Г. Между реваншизма на Атина,..., с. 148./
Попниколова, Тинка –  съпругът и е с доживотна присъда в Солунския затвор; дошла от Гърция при децата си в София, пише молба до ЦК на БКП, да и бъде разрешено да доведе от Крайова 17 годишната си дъщеря; молбата и е утвърдена. /виж: Даскалов, Г. Между реваншизма на Атина,..., с. 148./
Продан - споменава се като глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в. като жител на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ..., с.86./
Пройко, Йован - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.32 ./
Радин - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като бивш жител на селото, който е притежавал бащиния, преминала в ръцете на жителите от селото.  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.32 ./
Радослав - споменава се като глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в. като жител на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ..., с.86./
Райко - двама човека с такова име се споменават в османските данъчни регистри от ХV в. като жители на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ..., с.86./
Сервуд, Пало/Пано/ - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.32 ./
Славко, Радуко - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.32 ./
Сотир, Траян - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като жител на селото; неженен  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.32 ./
Ставрито - четник в партизанската рота на МОО по време на Междусъюзническата война; попаднал в групата на Иван Попов след 4 юли 1913 г. /виж: Иванов,В. Отрязаната глава…,с.51./
Стамко, Андрея - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като жител на селото; неженен  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.32 ./
Стамуд, Васо - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.32 ./
Стамуд, Менко - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.32 ./
Стамуд, Михо - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.32 ./ # по всяка вероятност са братя с Менко
Стамуд, Мише - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като жител на селото; неженен  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.32 ./
Стамуд, Пройко - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като жител на селото; неженен  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.32 ./
Стамуд, Сарко - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.32 ./ # по всяка вероятност са братя с Васо
Стано - споменава се като глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в. като жител на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ..., с.86./
Станойло - споменава се като глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в. като жител на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ..., с.86./
Степан - споменава се като глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в. като жител на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ..., с.86./
Стефанов, Тодор – баща на Александра Василева; по време на Междусъюзническата война е в Партизанската рота на Васил Чекаларов; загива през 1913 г. / виж: Архивни справочници т.6. Пътеводител по мемоарните документи...,с. 77./
Стойо, Рампо - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.32 ./
Стоян, Череп - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.32 ./
Тинош - споменава се като глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в. като жител на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ..., с.86./
Тодор - споменава се като глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в. като жител на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ..., с.86./
Тодор, Менко - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като глава на домакинство и жител на селото  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.32 ./
Томче - споменава се като глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в. като жител на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ..., с.86./
Томчо - споменава се като глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в. като жител на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ..., с.86./
Трайко - споменава се като глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в. като жител на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ..., с.86./
Хараламбов, Христо – четник в партизанската рота на МОО по време на Междусъюзническата война; пленен и отведен първоначално в Леринския затвор; сред 28-те съдени от II-ри  военно полеви съд в Солун. /виж: Иванов,В. Отрязаната глава…,с.91,115./
 Хранко - споменава се като глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в. като жител на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ..., с.86./
Христ, Захарие - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като жител на селото; неженен  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.32 ./
Череп, Мирай - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като жител на селото; неженен  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.32 ./
Череп, Янко - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като жител на селото; неженен  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.32 ./
Юруков, Павле – организатор на НОМС в с. Загоричане през май 1945 г. /виж: Македонско сонце, бр. 708, 25.1.2008, с. 46-47./
Юсуф, Оруч - споменава се в  османски данъчен регистър от 1568/1569 г. като притежател на чифлик заедно с брат си в землището на селото  /виж:Опширен пописен дефтер за казите Костур, Серфидже и Велес…,с.32 ./
Янков, Аргир – роден през 1890 г, работник, по време на Балканските войни служи в 3 рота от 11 Серска дружина  на МОО,21.Х.1912 – 10.VІІІ.1913 г. / виж: Архивни справочници,т.9,Македоно...,с.821/
108. Яно - споменава се като глава на домакинство  в османските данъчни регистри от ХV в. като жител на селото. / виж: Опширни пописни дефтери от ХV век, том ІІ..., с.86./


Няма коментари:

Публикуване на коментар